Jump to content

Photo
- - - - -

Ile powinien zarabiać początkujący grafik/front end developer

grafik zarobki

10 replies to this topic
  • Please log in to reply
zonic

    WT Elite

  • 2911 posts
    • Czas spędzony online: 134d 2h 28m 23s
472
Znakomita!
  • LocationToruń

Posted 06 May 2014 - 09:06

#1

Temat zarobków w naszym kraju często jest tematem tabu. Natomiast ja mam do Was pytanie. 
Wiąże się to z tym, że rozesłałem kilka CV i mam za sobą już pierwszą rozmowę kwalifikacyjną.

Na takiej rozmowie w końcu pada pytanie "A ile to szanowny Pan chciałby zarabiać".

No i co Waszym zdaniem taki szanowny pan powinien odpowiedzieć? Na moim przykładzie: jakieś tam wykształcenie mam, bo tytuł inżyniera, po nie najgorszej uczelni (UMK Toruń). Doświadczenie zawodowe? Niemalże żadne jeśli chodzi o pracę w offisie, tyle co freelancer.

Wiadomo, świeżak po studiach, nie ma co liczyć na kokosy. Ale Waszym zdaniem jaka stawka byłaby uczciwa powiedzmy na początek na sprawdzenie takiego klienta.


Ja swoją opinię na ten temat mam i raczej nie zmienię, ale chciałbym się dowiedzieć co Wy sądzicie :)


  • 0

Michał

    Stary wyjadacz

  • 301 posts
    • Czas spędzony online: 16d 7h 11m 3s
95
Znakomita!

Posted 06 May 2014 - 15:21

#2

Dla takiego pracodawcy myślę, że liczy się przede wszystkim doświadczenie- to, czy znasz się na rzeczy, a nie to jaki masz tytuł, i jaką uczelnie skończyłeś.  :)
 
Bardzo dobry materiał:


  • 0

zonic

    WT Elite

  • 2911 posts
    • Czas spędzony online: 134d 2h 28m 23s
472
Znakomita!
  • LocationToruń

Posted 06 May 2014 - 17:11

#3

Dla takiego pracodawcy myślę, że liczy się przede wszystkim doświadczenie- to, czy znasz się na rzeczy, a nie to jaki masz tytuł, i jaką uczelnie skończyłeś. 


Na pewno masz po części rację. Moje wykształcenie nie ma nic wspólnego z grafiką :) Niemniej jest to atut w CV (lepiej mieć niż nie mieć, prawda? :) )

I proszę, nie mów  mi, że w branży IT wykształcenie nie ma żadnego znaczenia :) Uwierz mi, że nie skończysz dobrej uczelni na kierunku technicznym nie będąc dobrym w danej branży. Jasne... zdarzy się kilka wyjątków, mających dobrych znajomych i potrafiących kombinować. Ale zazwyczaj dobre studia skutecznie eliminują takich agentów.

Zaraz ktoś powie, że u niego w pracy połowa osób nie jest po studiach IT... Ok, wiele zależy od pracodawcy i rodzaju pracy. Ja mogę powiedzieć na przykład, że u mnie już w czasie studiów kilka osób pracowało w takich korporacjach, o których wiele osób może pomarzyć.

Ale to już odbiegamy od tematy. Ja pytam o pensję i do tego grafika  :) Wiadomo, że kiedyś trzeba zacząć tę pracę na etacie.

PS: Filmiku obejrzałem 5 minut i dalej szkoda mi czasu ;) Oczywiste pierdy... nic nowego ;)


  • 0

Yeoman

    Stary wyjadacz

  • 358 posts
    • Czas spędzony online: 6d 19h 43m 48s
169
Znakomita!
  • LocationKatowice

Posted 06 May 2014 - 19:19

#4

Zależy od firmy, co firma robi i ile musisz się jeszcze nauczyć. 2-3k bym krzyknął jeśli po studiach. Chociaż nie wiem czy dostaniesz bez doświadczenia aż tyle. Pewnie pierwszy rok byłbyś na poduczeniu, ogarnięciu toku pracy w firmie, poznawałbyś ich narzędzia itp. Tak sądzę. Jedynie co to mógłbyś portfoliem nadrobić trochę jesli byłoby wg. przyszłego pracodawcy imponujące :) Teraz grafik moim zdaniem ma ciężko się przebić. To nie to samo co programowanie, którego musisz się nauczyć. W tych czasach grafik może urodzić się po prostu z talentem do rysowania, malowania etc i już jesteś zgubiony.


  • 0

2ed58r7.png


zonic

    WT Elite

  • 2911 posts
    • Czas spędzony online: 134d 2h 28m 23s
472
Znakomita!
  • LocationToruń

Posted 06 May 2014 - 19:44

#5

Zależy od firmy, co firma robi i ile musisz się jeszcze nauczyć. 2-3k bym krzyknął jeśli po studiach. Chociaż nie wiem czy dostaniesz bez doświadczenia aż tyle. Pewnie pierwszy rok byłbyś na poduczeniu, ogarnięciu toku pracy w firmie, poznawałbyś ich narzędzia itp. Tak sądzę. Jedynie co to mógłbyś portfoliem nadrobić trochę jesli byłoby wg. przyszłego pracodawcy imponujące :) Teraz grafik moim zdaniem ma ciężko się przebić. To nie to samo co programowanie, którego musisz się nauczyć. W tych czasach grafik może urodzić się po prostu z talentem do rysowania, malowania etc i już jesteś zgubiony.

Myślę, że jest dokładnie tak jak mówisz. "Grafików" teraz jest jak psów. Cudzysłów dałem dlatego, że często są to pseudo graficy, ale to już inny temat. Sam jestem samoukiem jeśli chodzi o grafikę,a studiuję programowanie i mam porównanie tych dwóch światów.

No ale, co ja poradzę, że malowaniem stron się jaram, a klepaniem jakichś aplikacji już mniej :) 

3k raczej nie do osiągnięcia... Na pewno nie w małych i średnich miastach.

Ja jestem mocno nastawiony na rozwój dlatego początkowa pensja nie jest priorytetem. Temat założony z ciekawości :) Dyskusja o kasie często przysparza emocji :D


  • 0

unbreak

    WT Elite

  • 1937 posts
    • Czas spędzony online: 27d 8h 43m 36s
506
Znakomita!
  • Location/home/unbreak

Posted 07 May 2014 - 08:37

#6

Myślę, że dobre jest podejście: 2k na start, a jak się sprawdzisz to szybka podwyżka.


  • 0

webDeveloper


paweł

    Nowy użytkownik

  • 18 posts
    • Czas spędzony online: 1h 51s
1
Neutralna

Posted 08 May 2014 - 11:54

#7

Studia w tych czasach może skończyć każdy, 2-3 tysi za pierwsza prace ? to jakiś żart ^^? jak dostaniesz 2 na rękę to się ciesz, szczególnie, że to nie jest ciężka praca w której grożą jakieś urazy, moja pierwsza wypłata to było 1200 za ręke i zajmowałem się reklamą różnych produktów, po roku mam 1680 i nie narzekam. Bierz co dają, życie to nie serial


  • 0

zonic

    WT Elite

  • 2911 posts
    • Czas spędzony online: 134d 2h 28m 23s
472
Znakomita!
  • LocationToruń

Posted 09 May 2014 - 12:13

#8

Studia w tych czasach może skończyć każdy, 2-3 tysi za pierwsza prace ? to jakiś żart ^^? jak dostaniesz 2 na rękę to się ciesz, szczególnie, że to nie jest ciężka praca w której grożą jakieś urazy, moja pierwsza wypłata to było 1200 za ręke i zajmowałem się reklamą różnych produktów, po roku mam 1680 i nie narzekam. Bierz co dają, życie to nie serial

To mogę Ci tylko współczuć. 1200zł na rękę w IT? Co powiesz na to, że 1300 to ja miałem nalewają paliwo w wakacje na stacji paliw, albo 1200 pracując jako ochroniarz, gdzie nie robiło się nic. Obie prace miło wspominam :) Po maturze człowiek szukał czegokolwiek :) Fajne czasy to były :P Takie beztroskie ;p


  • 0

Zimistrz

    Stary wyjadacz

  • 465 posts
    • Czas spędzony online: 14d 2h 42m 38s
116
Znakomita!

Posted 09 May 2014 - 15:48

#9

Na pewno masz po części rację. Moje wykształcenie nie ma nic wspólnego z grafiką

Zaraz ktoś powie, że u niego w pracy połowa osób nie jest po studiach IT... Ok, wiele zależy od pracodawcy i rodzaju pracy. Ja mogę powiedzieć na przykład, że u mnie już w czasie studiów kilka osób pracowało w takich korporacjach, o których wiele osób może pomarzyć.


Pracodawca pyta świeżaka po studiach co robił przez 5 lat poza balowaniem i tłuczeniem formułek na pamięć.
Masz portfolio projektów własnych ? Masz papiery z praktyk, na których nie lałeś kawy z dzbanka do kubków ? Brałeś udział w projektach opensource lub kreatywnych inicjatywach ? To będzie Twoje prawdziwe CV.
I bacz na to, że jeśli aplikujesz o wakat grafika, wypada w jakiś sposób to w CV pokazać.
 

Studia w tych czasach może skończyć każdy, 2-3 tysi za pierwsza prace ? to jakiś żart ^^? jak dostaniesz 2 na rękę to się ciesz, szczególnie, że to nie jest ciężka praca w której grożą jakieś urazy, moja pierwsza wypłata to było 1200 za ręke i zajmowałem się reklamą różnych produktów, po roku mam 1680 i nie narzekam. Bierz co dają, życie to nie serial


Wyobraźnia czytelników internetu nt zarobków w branży IT sięga stratosfery.

3-5tys (i więcej) dostanie dobry grafik-ilustrator w agencji, a nie samozwańczy sztukmistrz łupania stronek w 3 dni.

3tys dostaniesz jeśli będziesz tego wart i to nie wcześniej niż po okresie próbnym. To jest czas przez który powinieneś nabrać pierwszych szlifów, poznać presje czasu i wymogów oraz pokazać czy warto będzie tobie podnieść znacząco stawkę wraz z przedstawieniem umowy.

Startowe 1600-1800ziko przy prawie żadnych kosztach własnych na utrzymanie będzie już sporą kwotą za wzięcie żółtodzioba ;)

 

Skoro jednak jesteś waszmość ężynier sztuk IT - wnioskuję że programujesz - odpuść sobie całościowe grafikowanie a skup się na działce frontendowej. Zadaniem grafika nie jest tworzenie projektów będąc skutym kajdanami ogromu naleciałości technologicznych, bo nic ciekawego nie wyprodukuje wiedząc o tym czego w przeglądarce N zrobić się nie da, czy jakie są inne ograniczenia techniczne, czy coś można zastąpić kodem zamiast .img itd. Grafika z rzeczy technicznych obchodzić może co najwyżej czy to co wyjdzie spod jego ręki nie wyjdzie różowe w druku materiałów promocyjnych ;)

Tu stawki programistów oscylują już 2-3.5k już po 3-6mies pracy.

 

 

 

ps. fachowiec po zawodówce zarabia polsce więcej niż informatyk po studiach.


  • 0

zonic

    WT Elite

  • 2911 posts
    • Czas spędzony online: 134d 2h 28m 23s
472
Znakomita!
  • LocationToruń

Posted 09 May 2014 - 16:51

#10


Skoro jednak jesteś waszmość ężynier sztuk IT - wnioskuję że programujesz - odpuść sobie całościowe grafikowanie a skup się na działce frontendowej. Zadaniem grafika nie jest tworzenie projektów będąc skutym kajdanami ogromu naleciałości technologicznych, bo nic ciekawego nie wyprodukuje wiedząc o tym czego w przeglądarce N zrobić się nie da, czy jakie są inne ograniczenia techniczne, czy coś można zastąpić kodem zamiast .img itd. Grafika z rzeczy technicznych obchodzić może co najwyżej czy to co wyjdzie spod jego ręki nie wyjdzie różowe w druku materiałów promocyjnych
Tu stawki programistów oscylują już 2-3.5k już po 3-6mies pracy.


Ale nie skupiajmy się na mojej osobie :) Owszem, temat założyłem między innymi dlatego, że w ostatnim okresie szukałem pracy. Ale założyłem go z ciekawości.

Jeśli o mnie chodzi, to tę pracę znalazłem. Czy wymarzoną? Tego nie wiem, tak jak mówiłeś nie ponoszę żadnych kosztów własnych, nie mam nic do stracenia, więc próbuję :)

Teksty, że studia w dzisiejszych czasach może skończyć każdy zazwyczaj mówią Ci, którzy nigdy nie spróbowali. Ja zaczynałem z 90 kolegami i koleżankami na roku. Po 4 latach zostało nas 19, ale to dyskusja na inny temat.


ps. fachowiec po zawodówce zarabia polsce więcej niż informatyk po studiach.


Oczywiście masz rację. Nie trzeba nikomu tłumaczyć jakie pieniądze zarabia chociażby dobry spawacz. Teraz mamy też taki okres, że na rynku pracy brakuje dobrych fachowców.

Mój brat szuka do piekarni pracownika... Oferuje takie pieniądze, o których ja na początku pracy jako informatyk mogę pomarzyć, a mimo tego nie może znaleźć dobrego pracownika :)

 
  • 0

paweł

    Nowy użytkownik

  • 18 posts
    • Czas spędzony online: 1h 51s
1
Neutralna

Posted 12 May 2014 - 11:52

#11

Problem może być też geograficzny, jak już mowa o "kosztach własnych" to trzeba pamiętać o czasie, szczególnie który marnujemy na prace nawet w niej nie będąc, jak mam jechać do pracy 40 minut w jedną stronę i po 40 w drugą za nawet 2000 to wolę mniej na miejscu.W samych miastach też nie jest lepiej bo są korki :D


  • 0





Podone tematy Collapse


Also tagged with one or more of these keywords: grafik, zarobki

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users