Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Hosting pod duży sklep na PrestaShop 1.6


23 odpowiedzi w tym temacie
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
zonic

    WT Elite

  • 2 911 postów
    • Czas spędzony online: 134d 2h 28m 23s
472
Znakomita!
  • LocationToruń

Napisano 17 kwietnia 2015 - 08:44

#1

Temat głównie z ciekawości założony.

Mianowicie robiłem ostatnio szablon Prestashop 1.6 dla dużego sklepu - 20 000 produktów z niezłym ruchem.

Zastanawia mnie, na jakim serwerze powinno to stać. Czy jakiś dedyk za około 500zł z eco.atman.pl wystarczy? Czy lepiej to rozłożyć na kilka serweów?


  • 0

SiXwishlist

    Stary wyjadacz

  • 147 postów
    • Czas spędzony online: 8d 6h 42m 30s
39
Bardzo dobra
  • LocationGreat Britain

Napisano 17 kwietnia 2015 - 12:00

#2

20000 tysięcy produktów na Prestashop = baza danych, to jest główny element powodujący problemy. Wprawdzie trzymamy sklep o ile pamiętam z 12000 produktów na hostingu dedykowanym ale baza danych jest również dedykowana jako zupełnie oddzielna usługa stworzona dla tego sklepu. Tyle że jak sklep trafił do nas to miał może 4000 produktów. Trochę mu się urosło ;) 


  • 0

zonic

    WT Elite

  • 2 911 postów
    • Czas spędzony online: 134d 2h 28m 23s
472
Znakomita!
  • LocationToruń

Napisano 17 kwietnia 2015 - 12:21

#3

20000 tysięcy produktów na Prestashop = baza danych, to jest główny element powodujący problemy. Wprawdzie trzymamy sklep o ile pamiętam z 12000 produktów na hostingu dedykowanym ale baza danych jest również dedykowana jako zupełnie oddzielna usługa stworzona dla tego sklepu. Tyle że jak sklep trafił do nas to miał może 4000 produktów. Trochę mu się urosło ;)

No tak też się spodziewałem, że bazę lepiej osobno trzymać.

Tens klep ma dokłądnie 17k produktów. 


  • 0

unbreak

    WT Elite

  • 1 937 postów
    • Czas spędzony online: 27d 8h 43m 36s
506
Znakomita!
  • Location/home/unbreak

Napisano 17 kwietnia 2015 - 20:49

#4

 

 

20000 tysięcy produktów na Prestashop = baza danych

Trochę nie ogarniam tego zdania, czyli co, jakby było 10k produktów to baza danych nie potrzebna? Chyba że to skrót myślowy że jak tyle produktów to zewnętrzna baza :)


  • 0

webDeveloper


zonic

    WT Elite

  • 2 911 postów
    • Czas spędzony online: 134d 2h 28m 23s
472
Znakomita!
  • LocationToruń

Napisano 17 kwietnia 2015 - 20:56

#5

Trochę nie ogarniam tego zdania, czyli co, jakby było 10k produktów to baza danych nie potrzebna? Chyba że to skrót myślowy że jak tyle produktów to zewnętrzna baza :)

No raczej to drugie ;p


  • 0

Zimistrz

    Stary wyjadacz

  • 465 postów
    • Czas spędzony online: 14d 2h 42m 38s
116
Znakomita!

Napisano 17 kwietnia 2015 - 23:52

#6

 Tyle że jak sklep trafił do nas to miał może 4000 produktów. Trochę mu się urosło ;)

Sklep jak sklep, może mieć i 100tys produktów. Pytanie ile z tego jest jeszcze w obiegu i do ciągłego mielenia.
Jak to skalujecie ? Jakiś serwer cache-ujący ? Dodatkowa, ręczna optymalizacja bazy ? Więcej ramu na bazodanowej maszynie ?

Temat ciekawy, na czasie, a usecase dla sklepów z 1k-10k produktów praktycznie żadnych.
Natomiast statystyczna ilość czasu do porzucenia e-sklepu -  ze względu na długie ładowanie - znacznie się obniżyła.

No tak też się spodziewałem, że bazę lepiej osobno trzymać.

Tens klep ma dokłądnie 17k produktów. 

Skoro już zaczniesz od dedyka, planuj od początku dostawienie drugiego, pod bazę jak tylko wyjdzie na to że to właśnie ona jest wąskim gardłem.
Wyskoczyć z kasy na dzień dobry to żaden problem.


  • 0

zonic

    WT Elite

  • 2 911 postów
    • Czas spędzony online: 134d 2h 28m 23s
472
Znakomita!
  • LocationToruń

Napisano 18 kwietnia 2015 - 08:17

#7

Skoro już zaczniesz od dedyka, planuj od początku dostawienie drugiego, pod bazę jak tylko wyjdzie na to że to właśnie ona jest wąskim gardłem.

Wyskoczyć z kasy na dzień dobry to żaden problem.

Ja się tym nie będę zajmować. Niemniej zaciekawiło mnie co będzie tutaj najlepszym rozwiązaniem. Myślałem właśnie do dwóch małych dedykach

Rozwin prosze temat recznej optymalizacji bazy i serwera keszującego


  • 0

rebo

    Stary wyjadacz

  • PipPipPip
  • 158 postów
    • Czas spędzony online: 6h 48m 10s
4
Neutralna

Napisano 23 kwietnia 2015 - 15:26

#8

Najpiej odpalić test vpsa, ale też sprawdzonego, z rekomendacji. Powinno być ok. Po prostu niech to będzie usługa pochodząca od wiarygodnej firmy.


  • 0

zonic

    WT Elite

  • 2 911 postów
    • Czas spędzony online: 134d 2h 28m 23s
472
Znakomita!
  • LocationToruń

Napisano 23 kwietnia 2015 - 15:33

#9

Najpiej odpalić test vpsa, ale też sprawdzonego, z rekomendacji. Powinno być ok. Po prostu niech to będzie usługa pochodząca od wiarygodnej firmy.

Ten sklep stał na przyzwoitym VPS w przyzwoitej firmie. No i bywają momenty, że dostawał czkawki


  • 0

SiXwishlist

    Stary wyjadacz

  • 147 postów
    • Czas spędzony online: 8d 6h 42m 30s
39
Bardzo dobra
  • LocationGreat Britain

Napisano 23 kwietnia 2015 - 20:15

#10

Ten sklep stał na przyzwoitym VPS w przyzwoitej firmie. No i bywają momenty, że dostawał czkawki

Jak usługa jest oparta o potężne zasoby (nie rozmawiamy od 16 czy 32gb ramu i 8 czy 12 rdzeniach) nie ma prawa dostać czkawki. Inna sprawa ,że my używamy "autoskalera" ,który automatycznie dopasowuje poziom wymaganych zasobów.Baza danych została po prostu wyodrębniona jako niezależny kontener z własnym procesorem, pamięcią RAM i dyskiem. Oczywiście skalowanie bazy jest możliwe w automacie bezpłatnie jeżeli nie przekracza 15% wstępnej konfiguracji. I tak taka baza ma zapas ale te 15% jest na wszelki wypadek. Obecnie nawet dla najtańszych usług wdrożyliśmy autoskaler jako standard. Zastosowanie elementów bazujących po części na typowej chmurze daje duże pole do manewru i tworzy przezroczyste środowisko dla klienta końcowego. Dedykowana usługa hostingowa sprawia że dopasowujemy zasoby pod konkretny projekt wyznaczamy próg który wysyła nam jedynie informację jak zostanie przekroczony. Mając do dyspozycji pod same witryny potężny klaster usługi muszą po prostu działać. Miedzy innymi kilka fajnych tematów trafiło do nas gdzie np poprzednio siedziało to na serwerach dedykowanych czy usługach typu VPS. Główny problem to brak informacji o naszych możliwościach który często wytykają nam klienci. Ale to się zmieni prawdopodobnie w miesiąc może dwa. Za dużo po prostu dzieje się naraz co było przyczyna wycofania się chwilowo z for internetowych. Jak dopniemy wszystko użytkownicy otrzymają usługę szytą na miarę w trakcie zamówienia. Postawienie u nas sklepu nie stanowi problemu bez względu na jego wielkość. Do 4 godzin jesteśmy wstanie w biegu przebudować całe środowisko np dokładając 512GB RAM i 64 rdzenie. Problem na obecną chwilę to czas. Niestety klientów przybywa i zdecydowanie zamkniemy rejestracje małych usług które to głownie powodują napływ zgłoszeń o problemach ale nie technicznych a ewidentnym braku wiedzy w zakresie usług hostingowych. Tyle w temacie bo ja tylko na chwilę ;)          


  • 0

rebo

    Stary wyjadacz

  • PipPipPip
  • 158 postów
    • Czas spędzony online: 6h 48m 10s
4
Neutralna

Napisano 27 kwietnia 2015 - 15:17

#11

Każdy serwer może dostać czkawki. Największa wpadka/najgłośniejsza awaria ubiegłego roku dotyczy właśnie chyba najdroższego w Polsce hostingu, zgadza się?


  • 0

Zimistrz

    Stary wyjadacz

  • 465 postów
    • Czas spędzony online: 14d 2h 42m 38s
116
Znakomita!

Napisano 28 kwietnia 2015 - 14:50

#12

Największa wpadka/najgłośniejsza awaria ubiegłego roku

Jeśli chodzi o skalę, to okres 5-7 dni #tangodown g-maila było głośniejsze.

Apropo, polecam zerknąć co się dzieje od kilkunastu dni z pocztą w hołmpl. M.in. na ich fanpejdżu fb ;)
Mają ludzie cierpliwość ...


  • 0

SiXwishlist

    Stary wyjadacz

  • 147 postów
    • Czas spędzony online: 8d 6h 42m 30s
39
Bardzo dobra
  • LocationGreat Britain

Napisano 28 kwietnia 2015 - 22:15

#13

Jeśli chodzi o skalę, to okres 5-7 dni #tangodown g-maila było głośniejsze.

Apropo, polecam zerknąć co się dzieje od kilkunastu dni z pocztą w hołmpl. M.in. na ich fanpejdżu fb ;)
Mają ludzie cierpliwość ...

....życie :)


  • 0

rebo

    Stary wyjadacz

  • PipPipPip
  • 158 postów
    • Czas spędzony online: 6h 48m 10s
4
Neutralna

Napisano 19 maja 2015 - 15:25

#14

Nie mam nic na Home, z gmaila w zasadzie nie korzystam, więc akurat te tematy do mnie nie dotarły ;-0


  • 0

Zimistrz

    Stary wyjadacz

  • 465 postów
    • Czas spędzony online: 14d 2h 42m 38s
116
Znakomita!

Napisano 21 maja 2015 - 08:50

#15

Nie mam nic na Home, z gmaila w zasadzie nie korzystam, więc akurat te tematy do mnie nie dotarły ;-0

Pół technicznej blogosfery o tym piało. Chyba nawet relacje live w TVNie i gazeciepl były ;)


  • 0

korka

    Nowy użytkownik

  • 15 postów
    • Czas spędzony online: 25s
1
Neutralna

Napisano 28 stycznia 2016 - 18:57

#16

W Firehost masz opcję darmowego testowania vpsa - spróbuj tam, ale np. mój sklep normalnie sobie radzi u nich na koncie dzielonym. Kwestia taka o jak dużym sklepie mówimy, jak wielu będzie odwiedzających...


  • 0

zonic

    WT Elite

  • 2 911 postów
    • Czas spędzony online: 134d 2h 28m 23s
472
Znakomita!
  • LocationToruń

Napisano 28 stycznia 2016 - 19:44

#17

W Firehost masz opcję darmowego testowania vpsa - spróbuj tam, ale np. mój sklep normalnie sobie radzi u nich na koncie dzielonym. Kwestia taka o jak dużym sklepie mówimy, jak wielu będzie odwiedzających...

Temat z kwietnia :) Także dzięki za radę, ale Firehost mnie nie przekonuje.


  • 0

Zimistrz

    Stary wyjadacz

  • 465 postów
    • Czas spędzony online: 14d 2h 42m 38s
116
Znakomita!

Napisano 30 stycznia 2016 - 02:04

#18

Temat z kwietnia :) Także dzięki za radę, ale Fírehost mnie nie przekonuje.

Tu też dotarli z reklamą ?
Hmm...równie dobrze można sobie zadać pytanie, gdzie z reklamą nie dotarli.
Jeszcze...


  • 0

rebo

    Stary wyjadacz

  • PipPipPip
  • 158 postów
    • Czas spędzony online: 6h 48m 10s
4
Neutralna

Napisano 03 lutego 2016 - 16:19

#19

Nie przesadzajcie. Jednak mistrzem jest cal ;-) Ale jest i kilka innych firm z rzetelnym przekazem hehe...

Z drugiej strony wychodzę z założenia, że jeśli coś jest warte uwagi, to niech przekaz będzie, tylko w odpowiedni sposób.


  • 0

liar12
0
Neutralna

Napisano 01 marca 2016 - 11:45

#20

Najważniejsze, aby forma przekazu była dostosowana do odbiorcy, inaczej wszystko pójdzie na marne.


  • 0





Podone tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych