Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Font brak polskich znaków


Najlepsza odpowiedź unbreak, 08 grudnia 2015 - 10:53

Yup: http://www.high-logi...ontcreator.html

Skill? Nope :) to działa na zasadzie wektora. Czyli jak chcesz zrobić ł to kopiujesz l i przeciągasz w odpowiednim miejscu żeby dodać ukośną kreseczkę ;)

 

A jeszcze najpewniej ł gdzieś będzie w tablicy pod dziwnym indeksem, wystarczy przenieść do znaku ł. etc... sprawdź zobaczysz że to banalnie proste, ale czasochłonne.

Przejdź do postu


11 odpowiedzi w tym temacie
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
przemoo83

    Stary wyjadacz

  • PipPipPip
  • 316 postów
    • Czas spędzony online: 24d 21h 32m 26s
46
Bardzo dobra

Napisano 08 grudnia 2015 - 08:55

#1

Jakie mam opcje jeśli mam do użycia jakiś egzotyczny font na polskojęzycznej stronie, który nie ma znaków 'latin extended'? Słyszałem coś o jakimś 'cufon' ale nie do końca wiem czy to do tego właśnie służy poza tym z tego co widzę to renderuje teksty na <canvas> a to nie wchodzi w grę ze względu na SEO. Są jakieś tricki na to czy po prostu trzeba zmienić font na inny?


  • 0

zonic

    WT Elite

  • 2 911 postów
    • Czas spędzony online: 134d 2h 28m 23s
472
Znakomita!
  • LocationToruń

Napisano 08 grudnia 2015 - 08:59

#2

Zamień font :)


  • 1

przemoo83

    Stary wyjadacz

  • PipPipPip
  • 316 postów
    • Czas spędzony online: 24d 21h 32m 26s
46
Bardzo dobra

Napisano 08 grudnia 2015 - 09:05

#3

cholercia myślałem, że może coś gdzieś jakoś ale widzę że jednak nic :P


  • 0

unbreak

    WT Elite

  • 1 937 postów
    • Czas spędzony online: 27d 8h 43m 36s
506
Znakomita!
  • Location/home/unbreak

Napisano 08 grudnia 2015 - 09:57

#4

Trzeba zmienić font, nic nie wyczarujesz. Chyba że masz tego fonta w ręce (pliczek) to możesz ściągnąć program do robienia fontów, wczytujesz w niego ów fonta i dorabiasz brakujących znaczków :)


  • 2

webDeveloper


przemoo83

    Stary wyjadacz

  • PipPipPip
  • 316 postów
    • Czas spędzony online: 24d 21h 32m 26s
46
Bardzo dobra

Napisano 08 grudnia 2015 - 10:00

#5

Trzeba zmienić font, nic nie wyczarujesz. Chyba że masz tego fonta w ręce (pliczek) to możesz ściągnąć program do robienia fontów, wczytujesz w niego ów fonta i dorabiasz brakujących znaczków :)

No mam pliki właśnie. Program do robienia fontów? Pierwsze słyszę :P domyślam się że wymaga to dosyć konkretnego skilla graficznego?


  • 0

unbreak

    WT Elite

  • 1 937 postów
    • Czas spędzony online: 27d 8h 43m 36s
506
Znakomita!
  • Location/home/unbreak

Napisano 08 grudnia 2015 - 10:53   Najlepsza odpowiedź

#6

Yup: http://www.high-logi...ontcreator.html

Skill? Nope :) to działa na zasadzie wektora. Czyli jak chcesz zrobić ł to kopiujesz l i przeciągasz w odpowiednim miejscu żeby dodać ukośną kreseczkę ;)

 

A jeszcze najpewniej ł gdzieś będzie w tablicy pod dziwnym indeksem, wystarczy przenieść do znaku ł. etc... sprawdź zobaczysz że to banalnie proste, ale czasochłonne.


Użytkownik unbreak edytował ten post 08 grudnia 2015 - 10:53

  • 1

webDeveloper


przemoo83

    Stary wyjadacz

  • PipPipPip
  • 316 postów
    • Czas spędzony online: 24d 21h 32m 26s
46
Bardzo dobra

Napisano 08 grudnia 2015 - 11:32

#7

Ok dzięki zerknę czy warto się za to zabierać


  • 0

Zimistrz

    Stary wyjadacz

  • 465 postów
    • Czas spędzony online: 14d 2h 42m 38s
116
Znakomita!

Napisano 09 grudnia 2015 - 00:11

#8

 

 Słyszałem coś o jakimś 'cufon' ale nie do końca wiem czy to do tego właśnie służy poza tym z tego co widzę to renderuje teksty na <canvas> a to nie wchodzi w grę ze względu na SEO. Są jakieś tricki na to czy po prostu trzeba zmienić font na inny?

To o czym opowiedział unbreak to jedyne wyjście. Dodając tylko to, że pliki z fontami serwujesz z własnego serwera.

Chciałbym jednak nadmienić o tym, że cufon nie ma realnego wpływu na seo. Nie w obecnych czasach.
To javascriptowy engine ktory podmienia każdą literę tekstu na inny font, przez co jest okrutnie ciężki przy długich tekstach. Ale to nie rzutuje na SEO, nawet w przypadku czasu ładowania strony. O ile SEOwiec/optymalizator wie w ogóle o co w tym wszystkim chodzi ;)


  • 0

przemoo83

    Stary wyjadacz

  • PipPipPip
  • 316 postów
    • Czas spędzony online: 24d 21h 32m 26s
46
Bardzo dobra

Napisano 09 grudnia 2015 - 00:21

#9

​Chciałbym jednak nadmienić o tym, że cufon nie ma realnego wpływu na seo. Nie w obecnych czasach.
To javascriptowy engine ktory podmienia każdą literę tekstu na inny font, przez co jest okrutnie ciężki przy długich tekstach. Ale to nie rzutuje na SEO, nawet w przypadku czasu ładowania strony. O ile SEOwiec/optymalizator wie w ogóle o co w tym wszystkim chodzi ;)

Mnie nie chodziło nawet o czas ładowania tylko patrzyłem gdzies na zastosowanie tego kulfona na jakiejś stronce i widziałem, że tekst pojawił się w <canvas> i był "niezaznaczalny" w oknie przeglądarki. Automatycznie pomyślałem, że google bot może mieć problemy z poprawnym zaindeksowaniem takiej treści ale oczywiście mogę się mylić :)


  • 0

przemoo83

    Stary wyjadacz

  • PipPipPip
  • 316 postów
    • Czas spędzony online: 24d 21h 32m 26s
46
Bardzo dobra

Napisano 09 grudnia 2015 - 09:18

#10

Z ciekawości poczytałem o tym więcej i faktycznie nie ma się co obawiać bo guglobot indeksuje te teksty zanim się po nich przewali js więc nie ma problemu:)


  • 0

unbreak

    WT Elite

  • 1 937 postów
    • Czas spędzony online: 27d 8h 43m 36s
506
Znakomita!
  • Location/home/unbreak

Napisano 09 grudnia 2015 - 10:25

#11

Ale jeżeli font nie ma polskich znaków, to w cufonie też ich nie będzie miał :D


  • 0

webDeveloper


przemoo83

    Stary wyjadacz

  • PipPipPip
  • 316 postów
    • Czas spędzony online: 24d 21h 32m 26s
46
Bardzo dobra

Napisano 09 grudnia 2015 - 11:19

#12

Ale jeżeli font nie ma polskich znaków, to w cufonie też ich nie będzie miał :D

Tak wiem to tylko na marginesie taka uwaga. Dopiero jak zacząłem czytać więcej to zczaiłem do czego toto służy


  • 0





Podone tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych