Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

JavaScript a FrontEnd


4 odpowiedzi w tym temacie
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
wolfdz

    Stary wyjadacz

  • PipPipPip
  • 252 postów
    • Czas spędzony online: 10d 19m 41s
14
Dobra
  • LocationKraśnik

Napisano 12 grudnia 2015 - 09:47

#1
Cześć.
Doszedłem do wniosku, że pora coś zabrać sie za javascript jeżeli chce pracować w przyszłości jako front-end. Sporo pracy jeszcze przede mną, ale mam kilka pytań na które odpowiedzi trudno mi znaleźć w intrenecie. Jak wiadomo aby pisać aplikacje w JS potrzebna jest znajomość tego języka, ale na podstawie waszego doświadczenia to jakiego rodzaju aplikacje tworzy sie do strony www? Również jakie frameworki JS są specjalnie stworzone tylko do tworzenia aplikacji? Bo ma przykład czytając ich opis to spotykam sie z czymś takim: " lepsza organizacja kodu", "rozbudowane działania na plikach i folderach" czy "szybkie przejście z LESS/SASS do CSS" a nigdzie nie piszę nic o samych aplikacjach, ich budowie czy sposobu tworzenia. Wiec możecie mi to jakoś wytłumaczyć? Które frameworki są najpopularniejsze a które już odchodzą czy nawet jak wygląda proces tworzenia przez was stron (strona www + aplikacja?).
  • 0

unbreak

    WT Elite

  • 1 937 postów
    • Czas spędzony online: 27d 8h 43m 36s
506
Znakomita!
  • Location/home/unbreak

Napisano 12 grudnia 2015 - 10:36

#2

Szczerze to trochę bardzo nie rozumiem Twojej wypowiedzi/problemu/pytania.

 

Jakie aplikacje chciałbyś tworzysz w JS? Masz na myśli node.js?


  • 0

webDeveloper


wolfdz

    Stary wyjadacz

  • PipPipPip
  • 252 postów
    • Czas spędzony online: 10d 19m 41s
14
Dobra
  • LocationKraśnik

Napisano 12 grudnia 2015 - 12:48

#3

Tak przypuszczałem, że mogę to napisać trochę niezrozumiale :)

Chodzi o to, że dotąd uważałem JavaScript jako dodatek do stron internetowych odpowiedzialny za drobne bajery a nie język w którym można pisać pełne aplikacje webowe. I po prostu chciałbym się dowiedzieć, jakie front-end'owcy tworzą apki i jakie frameworki JS są do tego najbardziej przyjazne Bo jak napisałem wcześniej po opisach jakie spotykam na internecie na przykład w przypadku Grunt.js, nie ma tam nic na temat typowej aplikacji webowej tylko operacje, taski na plikach i folderach co wg. mnie w ogóle nie dotyczy stron www. Ja w ogóle nawet nie wiem co to jest ten 'task' XD


  • 0

unbreak

    WT Elite

  • 1 937 postów
    • Czas spędzony online: 27d 8h 43m 36s
506
Znakomita!
  • Location/home/unbreak

Napisano 12 grudnia 2015 - 13:15

#4

Task czyli zadanie :)

 

Co do aplikacji w pełni napisanych w js, to proponuję zainteresować się node.js, w tym np. m.in. GhostCMS o którym już rozmawialiśmy :)

 

Dzięki nodejs tworzysz aplikację tak jak np w php, tylko w całości w javascript.

 

+ Ale to wtedy zalicza się chyba raczej bardziej do backendu niż do frontu. Front to właśnie wykorzystanie js do różnych animacji, ajaxów, etc...


Użytkownik unbreak edytował ten post 12 grudnia 2015 - 13:16

  • 2

webDeveloper


przemoo83

    Stary wyjadacz

  • PipPipPip
  • 316 postów
    • Czas spędzony online: 24d 21h 32m 26s
46
Bardzo dobra

Napisano 12 grudnia 2015 - 14:01

#5

Akurat źle trafiłeś z Gruntem bo on służy do automatyzacji pracy przy tworzeniu np. aplikacji a nie jest sam frameworkiem do ich tworzenia. Po prostu zamiast powtarzać jakieś czynności typu kopiowanie plików, łączenie lub minifikowanie skryptów itd automatyzujesz to sobie za pomocą Grunt.js. Odpalasz sobie potem takiego "taska" (czyli zadanie) z linii komend i on robi to za ciebie.


I po prostu chciałbym się dowiedzieć, jakie front-end'owcy tworzą apki i jakie frameworki JS są do tego najbardziej przyjazne

W sumie nie jest łatwo odpowiedzieć na takie pytanie. Możesz faktycznie podejść do tego hardcorowo jak sugeruje unbreak i machnąć taką apkę w node.js. Niby będzie to javascript ale to już nie front-end bo tam będziesz robił wszystko sam od A do Z. Może tobie bardziej chodzi o jakieś frameworki front-endowe za pomocą których robi się aplikacje? Tutaj też nie ma jednoznacznej odpowiedzi bo zależy co bedziesz robił. Jak będziesz robił np. one-page'ową appkę dla dajmy na to strony o filmach ze skomplikowanym systemem głosowania, ocen i wyświetlania statsów to możesz skorzystać z Angular.js czyli frameworka MVC, który pozwoli Ci rozbić mechanizmy działania takiej appki na właśnie model - czyli strukturę danych, view - czyli prezentację tych danych dla usera i controller - czyli warstwa łącząca oba powyższe, która w odpowiedzi na interakcję użytkownika z widokiem (view) zmienia strukturę danych(model) i na odwrót. Taka struktura aplikacji mniej więcej gwarantuje, że po miesiacu pisania jej i po kilku tysiącach linii kodu nadal wiesz co robisz :P  Kolejny przykład, jak masz do zrobienia jedynie część interfejsu aplikacji w której musisz zaprezentować dane w jakiś atrakcyjny wizualnie sposób a same dane Cię nie interesują bo to już problem back-endu to np. wybierasz sobie jakiś Data Visualisation framework typu InfoVis i za jego pomocą prezentujesz te dane w postaci wypasionych migających słupków. Jeśli masz do zrobienia grę przeglądarkową to wybierasz sobie np. framework Phaser dzięki któremu zamiast pisać setek linii kodu aby stworzyć fizykę dla danego obiektu napiszesz tylko:

game.physics.startSystem(Phaser.Physics.ARCADE)
game.physics.arcade.enable(player);
game.physics.arcade.gravity.y = 200;
sprite.body.bounce.y = 0.95; 

i w efekcie twój obiekt zacznie spadać jakby pod wpływem grawitacji po czym zacznie się odbijać.
Oczywiście jeśli jesteś masochistą to wszystko to się da napisać w czystm js. Tylko po co. W ostateczności można napisać swój własny framework ale to zazwyczaj nie jest one-man job...mimo że w wielu wypadkach tak to się właśnie zaczyna.

EDIT: ja pierdziele jak zapisałem tego posta i zobaczyłem jego rozmiar to dopiero sobie pomyślałem: "Chłopie czy ty nie masz co robić w sobotnie popołudnie..? :huh:


Użytkownik przemoo83 edytował ten post 12 grudnia 2015 - 14:08

  • 3




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych