Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Studia a praca jako front-end?


10 odpowiedzi w tym temacie
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
wolfdz

    Stary wyjadacz

  • PipPipPip
  • 252 postów
    • Czas spędzony online: 10d 19m 41s
14
Dobra
  • LocationKraśnik

Napisano 25 lutego 2016 - 15:47

#1

Witajcie.

Na pewno nie tylko ja miałem taki problem a mianowicie taki czy studia aż tak są potrzebne do tego aby rozpocząć swoją pierwszą pracę jako junior front-end. Czy firmy patrzą na to kto jaką uczelnie skończył lub czy studiuje i na podstawie tego dobierają kandydatów czy może patrzą na umiejętności danego osobnika pomijając zupełnie fakt czy skończył studia albo czy w ogóle je rozpoczął. O ile się orientuje nie ma takiego kierunku, który by odpowiedni dla przyszłych twórców stron www, prawda? xD


  • 0

przemoo83

    Stary wyjadacz

  • PipPipPip
  • 316 postów
    • Czas spędzony online: 24d 21h 32m 26s
46
Bardzo dobra

Napisano 25 lutego 2016 - 16:20

#2

To ja może od innej strony bardziej jako 'zatrudniający'. Nie robię tego osobiście ale widzę jak to przebiega u nas. Mamy spory dział programistyczny (akurat nie Webowy tylko .NET ale zasady są podobne). Rekrutacja na programistów jest u nas w zasadzie ciągła. Kiedyś jak firma była mniejsza i rekrutowali sami szefowie działów to w naszej firmie miał szanse każdy kto był po prostu dobry w tym co robi. Chłopakom się nawet nie chciało czytać CV wiec zapraszali grupowo kandydatów i dawali im kilka zadań. Po godzinie wiedzieli kto się nadaje a kto nie. Z tamtych czasów został nam np. jeden z głównych programistów-automatyków. Koleś jedynie po technikum ale genialny fachowiec. Potem jak firma trochę urosła i przekroczyła 100 osób rekrutacja stała się zbyt pracochłonna. Powstał więc 3-osobowy dział HR, który rekrutuje wg wytycznych kierowników innych działów. No i tu definitywnie skończyły się dobre czasy dla ludzi bez studiów. Babki z HR mają gdzieś tam na karteczce napisane "wymagania: wykształcenie wyższe" i nie przepuszczą nikogo kto tego nie spełnia. Same nie mają kompetencji żeby ocenić umiejętności więc ślepo wypełniają "rozkazy". Na obecnym etapie u nas nawet dobry fachowiec nie ma szans na pracę jeśli nie ma studiów bo jego CV utknie w dziale HR (a dokładnie w koszu na śmieci pani Ani). Jedyna szansa jaką widzę dla takiej osoby bez studiów to jakieś imponujące portfolio. Wtedy mógłby się przebić bo pani Ania jak coś takiego zobaczy to dla pewności zaniesie CV do szefa programistów a ten się od razu pozna na dobrej robocie. 
Wersja TL;DR w punktach:

1. Nie trzeba mieć studiów ale jak ich nie masz to łatwiej znaleźć pracę w mniejszej firmie

2. Jeśli bez studiów ciężko Ci znaleźć pracę to nie załamuj się bo może problem nie leży w Twoich umiejętnościach tylko w słabej sile przebicia (dział HR) - zbuduj portfolio

3. Jak możesz to zrób chociażby tego licencjata z informatyki. Będzie Ci łatwiej dostać pracę (co nie znaczy że się w niej utrzymasz). Poza tym w niektórych firmach (np. u nas tak jest) nie awansujesz na stanowisko kierownicze bez wyższego wykształcenia.

 

Chętnie się sam dowiem jak to wygląda w branży stricte web-developerskiej.


Użytkownik przemoo83 edytował ten post 25 lutego 2016 - 16:23

  • 3

zonic

    WT Elite

  • 2 911 postów
    • Czas spędzony online: 134d 2h 28m 23s
472
Znakomita!
  • LocationToruń

Napisano 25 lutego 2016 - 19:21

#3

Ja powiem z doświadczenia osoby, która pracuje tylko 2 lata na etacie w branży i która studiów jeszcze nie skończyła :) 

Osobiście uważam, że studia są tylko na plus, ale nie są wymagane. Sam mam tytuł inżyniera, a za miesiąc mam obronę magisterki. Pracę na etacie zdobyłem miesiąc po obronie inżyniera, ale nikt nigdy nie pytał mnie o pokazanie dyplomu na rozmowie, czy coś.

Znam przypadek firmy, w której pracują moi znajomi ze studiów, gdzie jak rekrytowali, to rekrutowali studentów z minimum 3 roku studiów i sprawdzali nawet oceny z danych przedmiotów. Ale już na dzień dobry dla studenta, który się sprawdził oferowali stawki 3500 netto. teraz, po 2 latach, wiem, że chłopaki zarabiają między 4500-5000 netto.

Czy studia są konieczne? Absolutnie nie, ale zwęża to Twoje szanse. W przypadku Front end developera liczą się umiejętności i zrealizowane projekty. Musisz coś tam dłubać żeby móc pokazać.

Przede wszystkim angular.js do tego framework typu bootstrap, koniecznie less/sass>

Co do kierunku to na pewno są jakieś podyplomówki na front end. W Gdansku wiem, ze maja kierunek dla web designerów.

Jak jesteś studentem przyzwoitej uczelni, to ludzie z firm sami się o Ciebie biją w tych czasach gdzie jest niedobór ludzi. Dzisiaj byłem u siebie na wydziale po ponad 6 miesiecznej nieobecnosci tam i na tablicy ogloszen jest jedno ogloszenie na drugim odnosnie pracy. Kiedys tak nie bylo.

 


  • 1

wolfdz

    Stary wyjadacz

  • PipPipPip
  • 252 postów
    • Czas spędzony online: 10d 19m 41s
14
Dobra
  • LocationKraśnik

Napisano 26 lutego 2016 - 02:22

#4
Znaczy co do wymagań to mniej więcej wiem jakie są, u mnie problemem jest js, którego nie mogę jakoś ruszyć..
Tylko jeżeli mam jakiegoś skilla, który jakos wypada na tle innych i jest szansa na dobrą pracę to troche nie widzę sensu aby iść na studia. Znajoma na studiach graficznych (tak wiem grafika =/= web design :P) przedstawiła mi co ma realizowane na zajęciach i jak usłyszałem że są wykłady na temat fontów to aż mnie zniechęciło do bawienia się w grafika :) Poza tym Gdańsk, drugi koniec Polski to trochę daleko :P
A wybranie studiów czysto informatycznych to trochę strzał w stopę według mnie ale mogę sie mylić :)
  • 0

zonic

    WT Elite

  • 2 911 postów
    • Czas spędzony online: 134d 2h 28m 23s
472
Znakomita!
  • LocationToruń

Napisano 26 lutego 2016 - 08:21

#5

Znaczy co do wymagań to mniej więcej wiem jakie są, u mnie problemem jest js, którego nie mogę jakoś ruszyć..
Tylko jeżeli mam jakiegoś skilla, który jakos wypada na tle innych i jest szansa na dobrą pracę to troche nie widzę sensu aby iść na studia. Znajoma na studiach graficznych (tak wiem grafika =/= web design :P) przedstawiła mi co ma realizowane na zajęciach i jak usłyszałem że są wykłady na temat fontów to aż mnie zniechęciło do bawienia się w grafika :) Poza tym Gdańsk, drugi koniec Polski to trochę daleko :P
A wybranie studiów czysto informatycznych to trochę strzał w stopę według mnie ale mogę sie mylić :)

Ja jestem po programowaniu i robię web design i fronty właśnie :P 

Na plus masz poruszanie się płynne po aplikacjach i czasem jakieś grzebanie w backendzie. Studia informatyczne nie zrobią z Ciebie fachowca z danej dziedziny, ale nauczą Cię wszystkiego po trochu, co znacznie ulatwi CI prace.


  • 1

unbreak

    WT Elite

  • 1 937 postów
    • Czas spędzony online: 27d 8h 43m 36s
506
Znakomita!
  • Location/home/unbreak

Napisano 26 lutego 2016 - 08:48

#6

Nie wiem jak teraz (poczuję się zaraz staro), ale jak ja byłem na etapie szukania pracy, to byłem na rozmowie w jednej dość nie małej firmie (zajmującej się zupełnie czymś innym, ale potrzebowali gościa takiego jak ja, IT) no i ogólnie się spodobałem etc. Przeszedłem do ostatniego etapu z jakimś ziomkiem, który miał znacznie mniejszego skilla ode mnie i mniejsze doświadczenie (on zerowe, ja byłem po stażu i freelancerce), ale niestety (albo jak teraz w sumie patrzę przez pryzmat czasu, to stety), wybrali tego drugiego. Dlaczego? Ano tylko i wyłącznie dlatego że on miał mgr przed nazwiskiem, a ja tylko inż.

 

Ot taka ciekawostka, swoją drogą finał tego wyboru chyba nie był dla nich zbyt kolorowy, ponieważ jakiś czas później (miesiąc/dwa) znów pojawiło się ich ogłoszenie że potrzebują kogoś na to stanowisko, czyli się przejechali. Nie mniej jednak to dowód na to że są (a przynajmniej byli), tacy pracodawcy co patrzą na skróty które masz przy nazwisku. Domyślam się jednak że to niewielki procent i w sumie lepiej chyba unikać takich pracodawców. Ci co patrzą jedynie na skill (np aktualny mój pracodawca - pracował z nami taki jeden gostek, który miał skończoną jedynie szkołę średnią, ale jako grafik wymiatał jak mało kto) są chyba bardziej wartościowsi :D


  • 1

webDeveloper


zonic

    WT Elite

  • 2 911 postów
    • Czas spędzony online: 134d 2h 28m 23s
472
Znakomita!
  • LocationToruń

Napisano 26 lutego 2016 - 08:51

#7

Myślę, że pracodawcy, którzy patrzą tylko na tytuł naukowy to przeżytek. Ale na pewno są tacy, co to uwzględniają.


  • 0

przemoo83

    Stary wyjadacz

  • PipPipPip
  • 316 postów
    • Czas spędzony online: 24d 21h 32m 26s
46
Bardzo dobra

Napisano 26 lutego 2016 - 08:58

#8

A wybranie studiów czysto informatycznych to trochę strzał w stopę według mnie ale mogę sie mylić :)

Zależy jakie masz podejście do tematu. Dla mnie studia to po prostu pewien zestaw wiedzy z danego zakresu, który wykorzystujesz jak chcesz. Ja np. mam mgr filologii angielskiej i jestem w trakcie studiów informatycznych a pracuję w marketingu :P.  Używam po prostu zdobytej wiedzy w taki sposób jak uważam za stosowne. Idąc tym tropem jak skończysz informatykę to nie musisz zostać programistą ale będziesz miał programistyczną wiedzę, która czasem da Ci przewagę.


Użytkownik przemoo83 edytował ten post 26 lutego 2016 - 08:59

  • 0

Yeoman

    Stary wyjadacz

  • 358 postów
    • Czas spędzony online: 6d 19h 43m 48s
169
Znakomita!
  • LocationKatowice

Napisano 28 lutego 2016 - 18:40

#9

Z doświadczenia wiem i widzę, że firmy nie patrzą na studia. Teraz modne jest myślenie, że jeżeli jesteś samoukiem to znaczy, że Ci się chce i że jesteś ukierunkowany na daną kategorie pracy i przede wszystkim masz już z tym styczność i jakieś doświadczenie.

Niestety ale często słyszę że student to taki i siaki... Zła sława :D


  • 0

2ed58r7.png


zonic

    WT Elite

  • 2 911 postów
    • Czas spędzony online: 134d 2h 28m 23s
472
Znakomita!
  • LocationToruń

Napisano 28 lutego 2016 - 19:40

#10

Z doświadczenia wiem i widzę, że firmy nie patrzą na studia. Teraz modne jest myślenie, że jeżeli jesteś samoukiem to znaczy, że Ci się chce i że jesteś ukierunkowany na daną kategorie pracy i przede wszystkim masz już z tym styczność i jakieś doświadczenie.

Niestety ale często słyszę że student to taki i siaki... Zła sława :D

Powiem Ci tak... teraz iść na studia może kazdy... rodzice zafunduja i czesto jest to marnowana okazja. Mam kilku kolegow, ktorzy prowadza zajecia ze studentami... Wniosek jest taki, ze studenci z roku na rok sa coraz bardziej leniwi i coraz mniej sie ucza. A nie po to się idzie na studia.

Ja 5 last studiow nie zaluje, mimo, ze teraz nie robie tego, czego uczyly mnie studia. Niemniej zgadzam sie z przemoo83 - studia informatyczne dają Ci ogolna wiedze i przewage.
 


  • 0

takos

    Nowy użytkownik

  • 4 postów
0
Neutralna

Napisano 01 kwietnia 2016 - 21:20

#11

Wiadomo, że studia to tylko teoria a resztę musisz wypracować sam


  • 0





Podone tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych