Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * * 2 głosy

Jak dobrze zoptymalizować stronę na Wordpress?

wp optymalizacja wordpress

8 odpowiedzi w tym temacie
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
ernest
6
Neutralna

Napisano 02 listopada 2013 - 21:17

#1

Kilkakrotnie na różnych forach widziałem jak ludzie pisali o możliwości sporej optymalizacji WP tak aby ten działał płynniej i zjadał mniejsze zasoby serwera. Zna ktoś takie sprawdzone sposoby? Jakieś narzędzia albo wtyczki?


  • 0

zonic

    WT Elite

  • 2 911 postów
    • Czas spędzony online: 134d 2h 28m 23s
472
Znakomita!
  • LocationToruń

Napisano 03 listopada 2013 - 11:48

#2

Ja słyszałem tylko o dwóch wartych uwagi wtyczkach do WP. Total Cache bądź Super Cache. Obojętnie, z której skorzystasz. Powinna sporo pomóc.

 

Oprócz tego WP stoi na Apache, czy ngix? Ja polecam ngix i ten link: http://wiki.nginx.org/WordPress


  • 1

mariuszos
-4
Neutralna

Napisano 03 listopada 2013 - 11:58

#3

Optymalizacja wydajnościowa Wordpress to nie takie proste zagadnienie jakby się wydawało, można by o tym książkę napisać.
Generalnie dwie najważniejsze rzeczy to:
- optymalizacja zapytań do bazy,
- wdrożenie cache.

Dzięki wprowadzeniu tylko tych dwóch zmian możesz zmniejszyć utylizację serwera nawet do 70% - w zależności od ustawień.

 

Przykładowe wtyczki które możesz wykorzystać: Hyper Cache, DB Cache Reloaded Fix.


  • 2

Pozdrawiam, Mariusz Kołacz / Specjalista do spraw SEO
Optymalizacja www, audyty seo, budowa strategii e-marketingowych dla firm
Więcej informacji o mnie znajdziesz na http://techformator....zycjoner-stron/


pdziadkiewicz
0
Neutralna

Napisano 29 stycznia 2014 - 13:44

#4

Do tego wyczyść WP z nieużywanych wtyczek i nie instaluj każdej, którą znajdziesz. Polecam instalowanie tylko pluginów od sprawdzonych, doświadczonych programistów - ci piszą znacznie "lżejszy" kod.


  • 0

Bart

    Stary wyjadacz

  • 276 postów
    • Czas spędzony online: 19d 20h 22m 41s
55
Znakomita!

Napisano 06 marca 2014 - 21:09

#5

Odkopuje temat i podaje kilka wskazówek jak zoptymalizować WordPressa
1. Wtyczki do ciasteczek: Hyper Cache, DB Cache, Total Cache, WP Super cache
2. Sposób działający na wszystkie strony - CloudFlare nie tylko da kopa naszej stronie a też zmniejszy pobierany transfer.
3. Brak favicona spowalnia stronę, dobrze jest go mieć:
źródła: https://core.trac.wo.../3426#comment:8
4. Jeśli strona posiada aktywnych komentatorów, można zainstalować Disqusa (lub inne np. Livefyre czy IntenseDebate). Zewnętrzne systemy odciążą stronę i wezmą na barki wszystkie komentarze ;)

5. Włączenie kompresji gzip:

Spoiler

6. Optymalizujemy obrazki - WP Smush.it

7. Obrazki pojawiające się dopiero gdy zjedziemy niżej na stronie - http://wordpress.org...e-lazy-loading/

8. Wtyczki do bazy danych - Wp-Optimize lub WP-DBManager


  • 3

unbreak

    WT Elite

  • 1 937 postów
    • Czas spędzony online: 27d 8h 43m 36s
506
Znakomita!
  • Location/home/unbreak

Napisano 07 marca 2014 - 09:02

#6

Mam tylko zastrzeżenia do pkt 6. Rozbudował bym go o alternatywę: optymalizacja obrazków za pomocą PS-a (często jest tak że grafiki te z PSa są lepiej zoptymalizowane niż z anlajnowych kompresorów)

 

Reszta mi się podoba :D


  • 0

webDeveloper


Zimistrz

    Stary wyjadacz

  • 465 postów
    • Czas spędzony online: 14d 2h 42m 38s
116
Znakomita!

Napisano 17 marca 2014 - 11:22

#7

hosting wordpress

3. Brak favicona spowalnia stronę, dobrze jest go mieć:
źródła: https://core.trac.wo.../3426#comment:8
4. Jeśli strona posiada aktywnych komentatorów, można zainstalować Disqusa (lub inne np. Livefyre czy IntenseDebate). Zewnętrzne systemy odciążą stronę i wezmą na barki wszystkie komentarze ;)


Temat z faviconą zamknąłem wstawiając zawsze w /root choćby przezroczyste .ico.
Skoro jednak pojawił się temat o tym, że brak favicony "spowalnia stronę", wiedziony ciekawością poszerzyłem (znowu - o zgrozo!) własne horyzonty, bowiem podlinkowana odpowiedź jest starsza niż internet ;)
 
Że mnogość requestów po /favicon.ico jest sprawką IE, wie każdy webmaster. Okazuje się że przy braku favikonki, przeglądarka namolnie pyta o nią  przy każdym URI wołając o to dla każdego katalogu nadrzędnego. Oczywiście wizyta na kilkunastu stronach naszego serwisu wygeneruje tyleż samo błędów 404. I to jest clue problemu. Każdy error wpada do logów, a jak wiadomo ten proces jest dość zasobożerny.
 
Można pokusić się o małego czita, w którym jako źródło ikony podamy czyściutką stronę przeglądarki:
<link rel="shortcut icon" href="about:blank" />
 
co do pktu 4: po miesiącu od publikacji komentarze dla artykułu zamykamy i finito. Spam do zazwyczaj mało już aktualnego artykułu niczego nie wniesie ;)
 
edit: jeszcze odnośnie favicony i generowania 404.
To na co warto zwrócić uwagę, to czy nie pojawiają się requesty o nieistniejące zasoby (np. usunięte , przeniesione obrazy, lub ich zmieniona nazwa nie odwzorowana w artykułach). Wtedy reweritem podstawiamy np. przezroczystego png, albo jeszcze lepiej ponętną pannę ;)
Zauważyłem dość sporo tego typu błędów przy przerabianych na kolanie szablonach.


  • 0

unbreak

    WT Elite

  • 1 937 postów
    • Czas spędzony online: 27d 8h 43m 36s
506
Znakomita!
  • Location/home/unbreak

Napisano 17 marca 2014 - 13:09

#8

Jeżeli mowa o faviconach, to może w erze ipadów etc warto wspomnieć o apple-touch-icon-72x72.png etc :) Czyli ikonach dla jabłuszka.


  • 0

webDeveloper


Zimistrz

    Stary wyjadacz

  • 465 postów
    • Czas spędzony online: 14d 2h 42m 38s
116
Znakomita!

Napisano 17 marca 2014 - 13:44

#9

Próbowałem nieskończoną ilość razy ugryźć te jabłko, ale nigdy nie znalazłem ochoty by nawet sprawdzić dlaczego coraz więcej ludu ma na tym webowym punkcie jobla. Nie dość że RWD to kawał niewdzięcznej roboty, do tego jeszcze IExploitera trzeba co rusz , to jeszcze kombinacje z retina, touch icon ...

Rzekłbym, że mi się już ulewa od tego.

 

ps. zamiast kombinować, SVG prowadzi zawsze do miejsca na podium (bez js w ie niedaoczywiścierady).


  • 1





Podone tematy Collapse


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych