Skocz do zawartości

* * * * * 1 głosy

Programista - dobry zawód?


20 odpowiedzi w tym temacie
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Guest_Nydylier_*

Napisano 07 stycznia 2014 - 20:53

#1
Witam!
Na wstępie napiszę, że aktualnie chodzę do II kl. gimnazjum.
Programowanie interesuje mnie od zawsze i myślę o tym kierunku nauki po gimnazjum, lecz ostatnio zaczęłem trochę upadać na wierze w siebie, tzn. czy dam se rade i tak dalej, gdyż aktualnie mam same oceny typu 2/3 (jest kilka lekcji gdzie mam 4/5), głównie dlatego że większość znia spędzam przy skryptach i ze "szkolnego lenistwa". Aktualnie języki programowania jakie znam na poziomie średnim/zaawansowanych to PHP, CSS, HTML i wiele słabiej JS, który się aktualnie uczę, a za jakiś pół roku/rok planuję zabrać się za Java.

I tu pytanie do starszych osób, które szkoły mają już za sobą... Czy poziom nauki w tym kierunku jest wysoki (chodzi mi o przedmioty, nie programowanie) i czy łatwo jest ze znalezieniem pracy i praktyk?

Niektórzy powiedzą, że za daleko patrzę w przód, ale taki już jestem... lubię planować sobie przyszkość, aby wyjść jak najlepiej. :D
Pozdrawiam!
  • 0

Mattheo

    Nowy użytkownik

  • 38 postów
    • Czas spędzony online: 2d 8h 32m 56s
20
Bardzo dobra

Napisano 07 stycznia 2014 - 21:03

#2
Matematyka, fizyka, angielski - to jest potrzebne do kierunków informatycznych. Szczególnie matematyka i angielski na dobrym poziomie (nie 2/3).
Wiesz CSS i HTML nie można powiedzieć, że to języki programowania, bo co tam masz? Trochę znaczników w HTMLu, trochę CSS. PHP już bardziej trochę, ale to dalej nie jest trochę to.
Spróbuj najpierw Pythona, czy nawet tej Javy i ocenisz jak ci idzie i czy dasz radę resztę życia w tym spędzić.
  • 0

Guest_Nydylier_*

Napisano 07 stycznia 2014 - 21:13

#3
No co do CSS i HTML to się zgodzę, bo to praktycznie sam J.Ang. (z którego jestem na poziomie którego określić nie umiem, tzn. np. "ten dom być duży" :D ) z matematyki dobrze mi szło, a w gimnazjum inna nauczycielka która uczyć nie umie (nie że ja tak mówię, tylko naprawdę) i już tak dobrze nie jest.
Od Pythona mnie coś odpycha, od dłuższego czasu myślę nad Java lub C++, gdyż posiadają wiele kompilatorów i patrząc po ofertach pracy najczęściej jest "poszukiwany programista java". ;-)
  • 0

Mattheo

    Nowy użytkownik

  • 38 postów
    • Czas spędzony online: 2d 8h 32m 56s
20
Bardzo dobra

Napisano 07 stycznia 2014 - 21:22

#4

z matematyki dobrze mi szło, a w gimnazjum inna nauczycielka która uczyć nie umie

To trzeba w domu się uczyć, rozwiązywać zadania (nie tylko te zadane przez nauczyciela) tak jak to w średniej jest, trzeba samemu się przyłożyć, bo nikt cię zmuszał nie będzie.

i patrząc po ofertach pracy najczęściej jest "poszukiwany programista java"

Za bardzo w przyszłość wybiegasz. Myślę, że jak wiążesz przyszłość z informatyką to jeszcze nie jednego się języka nauczysz.
Co do Pythona to sporo ludzi podaje go jako dobry język do wpajania dobrych praktyk (czystość kodu ogólnie), tam jak wiadomo język opiera się na wcięciach. Sam zamierzam w niedalekiej przyszłość w końcu porządnie do niego siąść i coś niecoś sie nauczyć.
  • 0

zonic

    WT Elite

  • 2 911 postów
    • Czas spędzony online: 134d 2h 28m 23s
472
Znakomita!
  • LocationToruń

Napisano 07 stycznia 2014 - 21:25

#5

Zacznijmy od tego, że HTML i CSS to nie są języki programowania :) O PHP też różnie się mówi ;) Na chwilę obecną jest to jednak zawód dobrze płatny, jeśli mówimy o osobie z doświadczeniem. Zawodem przyszłości nazwałbym jednak programistę .NET. Znam kilku starszych programistów z tej branży i nie mogą się ogonić od headhunterów na goldenline.

Java jak najbardziej jest ok. Sam ją preferuję. A to, co powinno Ciebie zainteresować jako młodego człowieka, to pisanie aplikacji na Androida :)

Jednak fakt, jest taki, że na studiach bez matmy na poziomie rozszerzonym sobie nie poradzisz (mówię o poważnych, publicznych uczelniach).


  • 0

Guest_Nydylier_*

Napisano 07 stycznia 2014 - 21:48

#6
@Mattheo
Dziękuję. :)

@zonic
No już wyżej o HTML i CSS była rozmowa. ;-) PHP to już raczej stu procentowy język. ;)

Pisał bym aplikacje na Androida, tylko że nie mam androida. :(
Mój smartfon ma BadaOS (Wave533 - ta słabsza fala), a o nowym to se raczej tylko pomażyć mogę.

O .NET tylko słyszałem, a moja wiedza na jego temat jest mikroskopijna. ;)

Z matematyką większego problemu nie mam. ;-)
  • 0

mcd

    Nowy użytkownik

  • 24 postów
    • :
6
Neutralna

Napisano 13 stycznia 2014 - 01:05

#7

Wszystko zależy od tego w czym najlepiej się czujesz. PHP + MySQL / PostgreSQL jest fajnym połączeniem. Można znaleźć tu dość dobrą pracę, ponieważ rynek ma cały czas duże zapotrzebowanie na tego typu usługi. Jak wspomniał @zonic, PHP czasami nie jest traktowane jako prawdziwy język programowania, głównie ze względu na pewne uproszczenia.

 

"Prawdziwe programowanie" spośród popularnych języków to Java i .Net. Javy wyjaśniać nie trzeba, natomiast .Net, a zwłaszcza C#, bardzo szybko zdobywają udziały. 

Ja sam siedząc przez długi czas w PHP, zacząłem kierować się w kierunku C#, ze względu na to, że od jakiegoś czasu utknąłem w MS SharePoint (też bardzo ciekawy, rozwijający się w Polsce kierunek). 

 

Tak naprawdę - bądź w czymś dobry, a w branży IT pracę znajdziesz. 


  • 0

Mieszkanie dla Młodych - zasady programu MDM, limity cenowe, banki w MDM, aktualności


unbreak

    WT Elite

  • 1 937 postów
    • Czas spędzony online: 27d 8h 43m 36s
506
Znakomita!
  • Location/home/unbreak

Napisano 13 stycznia 2014 - 09:29

#8

Google App Engine.


  • 0

webDeveloper


WebRapko

    Użytkownik

  • 97 postów
    • Czas spędzony online: 12m
-12
Słaba
  • LocationMalopolska

Napisano 13 stycznia 2014 - 17:41

#9
Jestem zaszczycony ze mam.tu profil XD. Serio, dzieki wam.mam zamiar dalej rozwijac swoje zainteresowania(php, mysql). Costam umiem ale jak bd w tym kierunku perfekcyjny to zabieram sie za JS :) Dziekuje
  • 0

KaRRmeleK
0
Neutralna

Napisano 14 stycznia 2014 - 11:58

#10

Aktualnie jestem w technikum na profilu informatycznym, u mnie jest kiepsko z matematyką lecz daje radę, mam nadzieje (kieruje te słowa w kierunku osób które są na takich profilach), że dam sobię radę. Co do fizyki w technikum nie ma prawie żadnego powiązania z informatyką, a po za tym teraz fizyka jest tylko jeden rok tak samo jak Biologia, Chemia, Geografia itd.


  • 0

Mattheo

    Nowy użytkownik

  • 38 postów
    • Czas spędzony online: 2d 8h 32m 56s
20
Bardzo dobra

Napisano 15 stycznia 2014 - 18:19

#11

a po za tym teraz fizyka jest tylko jeden rok

Jeden rok ale podstawowa. Później jest fizyka rozszerzona. No chyba, że masz jakąś inną dziwną szkołe.
  • 0

unbreak

    WT Elite

  • 1 937 postów
    • Czas spędzony online: 27d 8h 43m 36s
506
Znakomita!
  • Location/home/unbreak

Napisano 16 stycznia 2014 - 09:09

#12

Fizyka na informatyce? Pierwsze słyszę :D


  • 0

webDeveloper


zonic

    WT Elite

  • 2 911 postów
    • Czas spędzony online: 134d 2h 28m 23s
472
Znakomita!
  • LocationToruń

Napisano 16 stycznia 2014 - 10:01

#13

Fizyka na informatyce? Pierwsze słyszę :D

Mi rzucili jeden semestr podstawowej. Tylko dlatego, że wyszli z  założenia, że jak studia inżynierskie, to musi być fizyka... Ogólnie to pomysł był z dupy... Ogólnie organizacja zajęć i gama przedmiotów na moich studiach to porażka.


  • 0

unbreak

    WT Elite

  • 1 937 postów
    • Czas spędzony online: 27d 8h 43m 36s
506
Znakomita!
  • Location/home/unbreak

Napisano 16 stycznia 2014 - 12:38

#14

Na studiach jest pełno tzw upychaczy żeby się godziny zgadzały. Ja miałem z tego co pamiętam psychologię, sociologię i tam jeszcze coś innego, chyba ekonomię, ale nie oddam łba za to ostatnie.


  • 0

webDeveloper


Saimon

    Nowy użytkownik

  • 21 postów
    • Czas spędzony online: 9h 20m 48s
3
Neutralna
  • LocationKatowice

Napisano 18 stycznia 2014 - 10:35

#15

Przede wszystkim nie przejmuj się ocenami w szkole, póki szkolnictwo w Polsce będzie na takim poziomie to nie będą one odzwierciedlać wiedzy.

Po drugie nie ma rzeczy niemożliwych, jak to lubisz to bierz się za programowanie, im wcześniej tym lepiej.


  • 1

vms

    Użytkownik

  • 81 postów
    • Czas spędzony online: 5h 33m 5s
28
Bardzo dobra

Napisano 20 stycznia 2014 - 11:14

#16

Ogólnie organizacja zajęć i gama przedmiotów na moich studiach to porażka.

 

Niestety szkolnictwo w naszym kraju sprawia wrażenie jakby nie miało pojęcia o istnieniu rynku pracy. Przygotowanie do wejścia na rynek pracy po skończonych studiach jest właściwie żadne.

Swego czasu pracowałem w firmie, w której na 6 programistów tylko jeden był po informatyce i był nasłabszy :)


  • 0

WebRapko

    Użytkownik

  • 97 postów
    • Czas spędzony online: 12m
-12
Słaba
  • LocationMalopolska

Napisano 26 stycznia 2014 - 12:52

#17


Ogólnie organizacja zajęć i gama przedmiotów na moich studiach to porażka.


 
Niestety szkolnictwo w naszym kraju sprawia wrażenie jakby nie miało pojęcia o istnieniu rynku pracy. Przygotowanie do wejścia na rynek pracy po skończonych studiach jest właściwie żadne.
Swego czasu pracowałem w firmie, w której na 6 programistów tylko jeden był po informatyce i był nasłabszy :)


Hehe, to dobre ;)
  • 0

vms

    Użytkownik

  • 81 postów
    • Czas spędzony online: 5h 33m 5s
28
Bardzo dobra

Napisano 28 stycznia 2014 - 13:31

#18

Hehe, to dobre ;)

 

To jest raczej tragiczne :)


  • 0

WebRapko

    Użytkownik

  • 97 postów
    • Czas spędzony online: 12m
-12
Słaba
  • LocationMalopolska

Napisano 28 stycznia 2014 - 14:06

#19
Takie to aktualne ;D
  • 0

Arkadia
1
Neutralna
  • LocationBędzin

Napisano 27 lutego 2014 - 08:27

#20

Programista to dobry zawód pod warunkiem, że jest się nim z pasji a nie z przymusu. Z tego co słyszałem wśród znajomych, to zarobkowo się opłaca.


  • 0





Podone tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych