Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Forum dla portalu tematycznego - jakie wybrać..?


16 odpowiedzi w tym temacie
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Profess

    Nowy użytkownik

  • 14 postów
    • Czas spędzony online: 51m 27s
-1
Neutralna

Napisano 12 sierpnia 2013 - 01:14

#1

Dzień dobry,

Proszę o pomoc w wyborze forum, dla portalu tematycznego, serwis będzie oparty o komercyjny CMS.
Vortal ma skupić wokół siebie nie tylko zainteresowanych ale i specjalistów branży/tematyki i jest ważnym elementem serwisu. Istotne jest dla mnie bezpieczeństwo, użyteczność, prostota i lekkość konstrukcji portalu, z drugiej strony ważne są dla mnie niektóre zaawansowane funkcjonalności forum jak nadawanie rangi/wiarygodności użytkownikom.

System CMS posiada ofertę własnego, dedykowanego forum, jednak jest ono dość proste. Istotne jest dla mnie aby było profesjonalne, dlatego rozważam IPBoard, czy w dalszym ciągu jest godne polecenia.. ?
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze IPB.. ? Cenne będą wszelkie wskazówki.

Ewentualnie jakie inne forum polecacie, co jest istotne przy wyborze, w co warto zainwestować, na co zwrócić uwagę.. ?


  • -1

Quaniq
19
Dobra
  • LocationKatowice

Napisano 12 sierpnia 2013 - 10:19

#2

Jeśli chcesz skorzystać z płatnych silników, to IPB z pewnością się nada. Teraz większość osób korzysta albo z IPB, albo z vBulletin, ale to już kwietnia gustu, ponieważ oba silniku są bardzo dobre. 


  • 0

Profess

    Nowy użytkownik

  • 14 postów
    • Czas spędzony online: 51m 27s
-1
Neutralna

Napisano 12 sierpnia 2013 - 12:32

#3

Gust to pół biedy, mam kilka dylematów związanych z integracją portalu z forum, kwestiami bezpieczeństwa, gwarancji na działanie serwisu po integracji z IPB itd.

No właśnie nie jestem pewny vBulletin, jeden z uzytkowników tego silnika forum stwierdził, że przesiadł się z Vbulletina, który do wersji 3.8 był bardzo ok, ale linia 4.x to porażka. Twierdzi, że przejęcie Vbulletina przez nowych właścicieli i odejście głównych programistów zdecydowanie odbiło się czkawką. Ktoś ma jakieś doświadczenia...? 

 

Jednocześnie interesują mnie uwagi krytyczne pod adresem IPB, bo zalety nie stanowią problemu.. :) Ktoś może wskazać słabe punkty ..?


  • 0

zonic

    WT Elite

  • 2 911 postów
    • Czas spędzony online: 134d 2h 28m 23s
472
Znakomita!
  • LocationToruń

Napisano 12 sierpnia 2013 - 14:08

#4

Ja osobiście posiadam dwa fora dyskusyjne i za każdym razem wybierałem IPB. Jeszcze nigdy nie zdarzyła mi się żadna, przykra przygoda. Oczywiście trzeba również dbać o skrypt i nie spocząć na laurach zaraz po instalacji. Podstawą jest aktualizacja skryptu zaraz po wydaniu nowej, stabilnej wersji. 

Z VB nie miałem okazji korzystać, niemniej również obiło mi się o uszy kilka krytycznych opinii.

IPB aktualnie posiada chyba najbogatsze wsparcie, dlatego na Twoim miejscu bym się nie zastanawiał. No i z każdą wersją widać progress, a nie tak jak w przypadku wspomnianego VB spadek jakości.
Przez chwilę pomyślałem jeszcze o xenForo, ale sam nie miałem styczności z tym silnikiem.

 


  • 0

Profess

    Nowy użytkownik

  • 14 postów
    • Czas spędzony online: 51m 27s
-1
Neutralna

Napisano 12 sierpnia 2013 - 15:24

#5

Dziękuję za odpowiedź, widzę, że większość developerów i programistów poleca IPB, ale znalazłem wśród uzytkowników informacje, że w wersji 3.1.x markery potrafiły komuś zabić bazę danych, i z tego co znalazł w internecie nie tylko on jeden mieł taki problem, ale powstał na to stosowny patch.

 

Ogólnie widzę, że to w miarę profesjonalne forum, mam jednak wiele pytań, głównie w sferze integracji z portalem i w kwestii bezpieczeńśtwa oraz stabilności.

Zadałem te pytania na /forum.invisionize.pl ale nie wiem czy tam mogę liczyć na obiektywne rady :)

 

Istotne jest dla mnie bezpieczeństwo, użyteczność, prostota i lekkość konstrukcji portalu, staram się zrealizować go zgodnie z zasadą Minimum Viable Product, z drugiej strony ważne są dla mnie niektóre zaawansowane funkcjonalności forum..

System CMS, który mam wdrożyć posiada ofertę własnego, dedykowanego forum, jednak jest ono dość proste i ubogie w porównaniu z IPB. Istotne jest dla mnie aby forum było profesjonalne, jednak obawiam się o problemy z integracją z IPBoard.

Starałem się przeczytać jak najwięcej ale nie wszystko znalazłem lub rozumiem, więc mam pytania i dylematy:

 

1. Intergracja - firma wdrażająca swój silnik twierdzi, że integracja z IPB nie jest możliwa, podejrzewam, że nie jest to kwestia bezpieczeńśtwa, tylko chcą mi sprzedać swoje forum. Czy można zintegrować IPB z takim CMS-em, bez utraty gwarancji, czyli we własnym zakresie ? Chodzi mi przynajmniej o jedną wspólną rejestrację i logowanie do portalu i forum jednocześnie oraz o wspólne przeszukiwanie zasobów portalu i forum jednoczesnie. I czy jest w ogóle możliwe zintegrowanie portali i forum do poziomu jednego CMS-a ?  

2. Bezpieczeństwo - w jakim stopniu implementacja forum z serwisem portalowym obniża poziom bezpieczeństwa, w stosunku do portalu z własnym dedykowanym foum.. ?

3. Funkcjonalności IPB - czy wspomniane "nadawanie i obniżanie rangi" przez innych użytkowników można ustawiać, np. tak,.że tylko równy lub wyższy rangą / poziomem użytkownik, może nadać lub odejmować innemu użytkownikowi poziom wiarygodności. ? Czy istnieją wspomniane opcje "zapisz" w trakcie pisania wątku / postu oraz czy jest słownik poprawnej pisowni ? Bo teraz ich tutaj nie widzę w panelu...

4. Tworzenie wątków z wypowiedzi pod artykułem w portalu - czy jest możliwość aby takie wątki ukazały się na forum IPB  ..?

 

Przy okazji, Zonic, gratuluję garfiki skórki tego forum, czy jest dostępne wśród skin'ów IPB.. ?


  • 0

zonic

    WT Elite

  • 2 911 postów
    • Czas spędzony online: 134d 2h 28m 23s
472
Znakomita!
  • LocationToruń

Napisano 12 sierpnia 2013 - 16:06

#6

Dziękuję za odpowiedź, widzę, że większość developerów i programistów poleca IPB, ale znalazłem wśród uzytkowników informacje, że w wersji 3.1.x markery potrafiły komuś zabić bazę danych, i z tego co znalazł w internecie nie tylko on jeden mieł taki problem, ale powstał na to stosowny patch.

 

Ogólnie widzę, że to w miarę profesjonalne forum, mam jednak wiele pytań, głównie w sferze integracji z portalem i w kwestii bezpieczeńśtwa oraz stabilności.

Zadałem te pytania na /forum.invisionize.pl ale nie wiem czy tam mogę liczyć na obiektywne rady :)

 

Istotne jest dla mnie bezpieczeństwo, użyteczność, prostota i lekkość konstrukcji portalu, staram się zrealizować go zgodnie z zasadą Minimum Viable Product, z drugiej strony ważne są dla mnie niektóre zaawansowane funkcjonalności forum..

System CMS, który mam wdrożyć posiada ofertę własnego, dedykowanego forum, jednak jest ono dość proste i ubogie w porównaniu z IPB. Istotne jest dla mnie aby forum było profesjonalne, jednak obawiam się o problemy z integracją z IPBoard.

Starałem się przeczytać jak najwięcej ale nie wszystko znalazłem lub rozumiem, więc mam pytania i dylematy:

 

1. Intergracja - firma wdrażająca swój silnik twierdzi, że integracja z IPB nie jest możliwa, podejrzewam, że nie jest to kwestia bezpieczeńśtwa, tylko chcą mi sprzedać swoje forum. Czy można zintegrować IPB z takim CMS-em, bez utraty gwarancji, czyli we własnym zakresie ? Chodzi mi przynajmniej o jedną wspólną rejestrację i logowanie do portalu i forum jednocześnie oraz o wspólne przeszukiwanie zasobów portalu i forum jednoczesnie. I czy jest w ogóle możliwe zintegrowanie portali i forum do poziomu jednego CMS-a ?  

2. Bezpieczeństwo - w jakim stopniu implementacja forum z serwisem portalowym obniża poziom bezpieczeństwa, w stosunku do portalu z własnym dedykowanym foum.. ?

3. Funkcjonalności IPB - czy wspomniane "nadawanie i obniżanie rangi" przez innych użytkowników można ustawiać, np. tak,.że tylko równy lub wyższy rangą / poziomem użytkownik, może nadać lub odejmować innemu użytkownikowi poziom wiarygodności. ? Czy istnieją wspomniane opcje "zapisz" w trakcie pisania wątku / postu oraz czy jest słownik poprawnej pisowni ? Bo teraz ich tutaj nie widzę w panelu...

4. Tworzenie wątków z wypowiedzi pod artykułem w portalu - czy jest możliwość aby takie wątki ukazały się na forum IPB  ..?

 

Przy okazji, Zonic, gratuluję garfiki skórki tego forum, czy jest dostępne wśród skin'ów IPB.. ?

1. Jeśli chodzi o integracje z IPB to do tego jest stosowne API. Myślę, że nie powinno być problemu: https://www.invision...rs/api-methods/

Możesz mi na PW podesłać informacje jaki cms i od jakiej firmy nabyłeś? Bardzo mnie dziwi fakt, że nie chcą współpracować ;)

2. Ciężko się do tego odnieś. W zasadzie integracja za pośrednictwem API nie powinna w większym wpłynąć na bezpieczeństwo zarówno portalu jak i forum. Ogólnie IPS robi co może, żeby poprawić bezpieczeństwo IPB. Zdarzały się ostatnio jakieś tam incydenty, ale z każdą łatką myślę, że jest coraz lepiej. Ja fora na IPB prowadzę od 6 lat i do tej pory uniknąłem jakichkolwiek problemów tego typu. Tak jak mówię, częsty backup dancyh jest podstawą.

3. i 4. Ja osobiście nie znam gotowych wtyczek i ustawień do tych funkcji. Być może istnieją gotowe, a jeśli nie to na pewno problem jest do rozwiązania. Proponuję przejrzeć metody z API. Słownika poprawnej pisowni raczej nie ma. Nie spotkałem się z tym na forum z IPB.

Co do domyślnej skórki tego forum to dzięki za miłe słowa ;) Ja jej nigdzie jej nie udostępniałem, ale podobno można ją już znaleźć na zagranicznych warezach. Jednak nie polecam pobierania plików z takich źródeł jeśli myśli się o bezpieczeństwie forum ;)

Dostępna do pobrania za to jest druga skórka web-talk.pl, której podgląd również masz na tym forum.

 


  • 1

Profess

    Nowy użytkownik

  • 14 postów
    • Czas spędzony online: 51m 27s
-1
Neutralna

Napisano 13 sierpnia 2013 - 10:45

#7

1. Jeśli chodzi o integracje z IPB to do tego jest stosowne API. Myślę, że nie powinno być problemu: https://www.invision...rs/api-methods/

Możesz mi na PW podesłać informacje jaki cms i od jakiej firmy nabyłeś? Bardzo mnie dziwi fakt, że nie chcą współpracować ;)

2. Ciężko się do tego odnieś. W zasadzie integracja za pośrednictwem API nie powinna w większym wpłynąć na bezpieczeństwo zarówno portalu jak i forum. Ogólnie IPS robi co może, żeby poprawić bezpieczeństwo IPB. Zdarzały się ostatnio jakieś tam incydenty, ale z każdą łatką myślę, że jest coraz lepiej. Ja fora na IPB prowadzę od 6 lat i do tej pory uniknąłem jakichkolwiek problemów tego typu. Tak jak mówię, częsty backup dancyh jest podstawą.

3. i 4. Ja osobiście nie znam gotowych wtyczek i ustawień do tych funkcji. Być może istnieją gotowe, a jeśli nie to na pewno problem jest do rozwiązania. Proponuję przejrzeć metody z API. Słownika poprawnej pisowni raczej nie ma. Nie spotkałem się z tym na forum z IPB.

Co do domyślnej skórki tego forum to dzięki za miłe słowa ;) Ja jej nigdzie jej nie udostępniałem, ale podobno można ją już znaleźć na zagranicznych warezach. Jednak nie polecam pobierania plików z takich źródeł jeśli myśli się o bezpieczeństwie forum ;)

Dostępna do pobrania za to jest druga skórka web-talk.pl, której podgląd również masz na tym forum.

 

Dziękuję za odpowiedź ale nie jestem techniczny i nie znam na tyle dobrze angielskiego technicznego aby sam coś z tego wynieść. Samo API będzie zapewne pomocne programistom ale jak pisałem mam z nimi kłopot i chciałbym się dowiedzieć czy mam szansę zaimplementować IPB  do mojego portalu, niezależnie od nich. Krótko mówiąc, czy jeśli nie zechcą zainstalować IPB, to czy można we własnym zakresie bez ingerencji w ich silnik połączyć portal i forum IPB w taki sposób, żeby było możliwe chociaż wspólne logowanie i wspólne przeszukiwanie treści ?

 

W kwestii bezpieczeństwa ważne jest wszystko, backup oczywiście to podstawa, jednak spodziewam się, że serwis, który połączony jest z jakimś innym rozwiązaniem za pomocą wtyczki, może być mniej bezpieczny, to pytanie brzmi jak to zabezpieczyć ? Bezpieczeństwo to dla mnie priorytet. 

 

A czy jest chociaż funkcja zapisz.. ? To chyba jedna z ważniejszych funkcji na forum, taka maszyna jak IPBoard powinna chyba ją mieć..?

 

Widziałem tę drugą skórkę ale ta nadaje efektu "profesjonalnego" forum, co do tego jaką wybiorę będzie zależeć od projektu graficznego portalu, który jeszcze nie jest zatwierdzony finalnie.


  • 0

zonic

    WT Elite

  • 2 911 postów
    • Czas spędzony online: 134d 2h 28m 23s
472
Znakomita!
  • LocationToruń

Napisano 13 sierpnia 2013 - 11:19

#8

Co do funkcji zapisz, to nie ma takowej wbudowanej w IPB. Rozumiem, że chodzi opcję "zapisz do szkicu" tak jak na wordpresie w celu późniejszej publikacji posta?

Raczej rzadko tego typu narzędzie przydaje się na forum. No chyba, że ktoś traktuje forum jako swego rodzaju bloga i pisze tam długie artykuły.

Widziałem jednak na oficjalnym forum wsparcia IPB posty wnoszące prośby do dodania takiej funkcji w IPB. Na razie skończyło się na obietnicach.

Na pocieszenie mam jednak wtyczkę, która może pełnić rolę zapisywania szkicu: http://community.inv...c-visible-time/

Podaje się tam datę publikacji posta. Jeśli podamy jakąś odległą, to wtedy sądzę, że będziemy mogli w międzyczasie wrócić do edycji posta i go opublikować w dowolnej chwili.


  • 0

Profess

    Nowy użytkownik

  • 14 postów
    • Czas spędzony online: 51m 27s
-1
Neutralna

Napisano 13 sierpnia 2013 - 11:38

#9

Osobiście uważam, że to bardzo wazna funkcja i wiele razy przeklinałem forum, które tej funkcji nie miało. Dziękuję za info o wtyczce, jednak będę się starał unikać wszelkich wtyczek, wtyczka do wtyczki i otworzą się drzwiczki :) Za to własnie doczytałem, że w wersji 4 ma być nie tylko opcja zapisz ale nawet zapisywanie automatyczne wraz z załączonymi plikami, więc po przejściu np. przypadkiem do innej strony, będzei można wrócić do postu w takiej postaci, w jakiej się z niej wyszło http://community.inv...ecial-features/  Jeśli tak będzie to IPB dogania moje myśli. :)

 

Czy miałeś chwilę aby zerknąć na dostawcę CMS-a... ? Ewentualnie proszę o wnioski...


  • 0

zonic

    WT Elite

  • 2 911 postów
    • Czas spędzony online: 134d 2h 28m 23s
472
Znakomita!
  • LocationToruń

Napisano 13 sierpnia 2013 - 12:58

#10

Jeśli Ci się nie śpieszy, to możesz poczekać na 4 wersję IPB :) Nie wiadomo jak bardzo inwazyjna będzie aktualizacja z 3 do 4 :) 

Jeśli chodzi o dostawcę CMS to tylko zajrzałem na stronę. W wieczorem w wolnej chwili postudiuję ich stronę. Możesz ich po prostu zapytać dlaczego ich zdaniem nie da się zintegrować z IPB.


  • 0

Profess

    Nowy użytkownik

  • 14 postów
    • Czas spędzony online: 51m 27s
-1
Neutralna

Napisano 13 sierpnia 2013 - 13:35

#11

No właśnie się zastanawiam nad wersją 4, jednak pytanie kiedy się pojawi.. ? Czy jest jakiś zbliżony termin.. ? Podobno po połączeniu portalu z forum, przy konwersji może być znowu potrzeba prac przy migracji do wyższej wersji, co oznaczałoby podwójną pracę... Z drugiej strony choć projekt jest bardzo opóźniony, jednak nie znaczy to, że musi być coś robione na siłę, ważne aby było zrobione z głową i profesjonalnie. Jest jednak zawsze okres bezwładu po pojawieniu się nowej wersji, czyli faza realnych testów przez użytkowników, wyłapanie błędów itd..., to też potrwa.

 

No i właśnie tu jest kolejny dylemat...:/  Co do firmy zapytam oczywiście jeszcze ale pewnie jak pisałem, chodzi o sprzedanie własnego forum, poza tym sądzę, że obawiają się, że w przyszłości będę poszerzał moduły z IPB np. kalendarium, blog czy inne i nie chcą sobie komlikować kwestii stabilności i bezpieczeństwa swojego wdrozenia, takie mam odczucia. Najlepiej napisać, że nie można i po sprawie, dlatego potrzebuję profesjonalnej rady, gdzie leży rozwiązanie...   


  • 0

zonic

    WT Elite

  • 2 911 postów
    • Czas spędzony online: 134d 2h 28m 23s
472
Znakomita!
  • LocationToruń

Napisano 13 sierpnia 2013 - 17:11

#12

No właśnie się zastanawiam nad wersją 4, jednak pytanie kiedy się pojawi.. ? Czy jest jakiś zbliżony termin.. ? Podobno po połączeniu portalu z forum, przy konwersji może być znowu potrzeba prac przy migracji do wyższej wersji, co oznaczałoby podwójną pracę... Z drugiej strony choć projekt jest bardzo opóźniony, jednak nie znaczy to, że musi być coś robione na siłę, ważne aby było zrobione z głową i profesjonalnie. Jest jednak zawsze okres bezwładu po pojawieniu się nowej wersji, czyli faza realnych testów przez użytkowników, wyłapanie błędów itd..., to też potrwa.

Prace na pewno będą potrzebne. Nawet jeśli programista zaprojektuje to z głową i będzie o krok do przodu, to jestem przekonany, że nie będzie wszystko działać :)

Decyzja należy tutaj do Ciebie. Masz rację że termin wydania 4 wersji nie oznacza już dla Ciebie końca oczekiwań. Użytkownicy znajdą dziury i błędy, które poprawiać będą kolejne łatki.
 

No i właśnie tu jest kolejny dylemat...:/  Co do firmy zapytam oczywiście jeszcze ale pewnie jak pisałem, chodzi o sprzedanie własnego forum, poza tym sądzę, że obawiają się, że w przyszłości będę poszerzał moduły z IPB np. kalendarium, blog czy inne i nie chcą sobie komlikować kwestii stabilności i bezpieczeństwa swojego wdrozenia, takie mam odczucia. Najlepiej napisać, że nie można i po sprawie, dlatego potrzebuję profesjonalnej rady, gdzie leży rozwiązanie...

Zapewne masz rację, że firma dba tutaj o swój interes. Ja nie darzę większym szacunkiem firemek, które bardziej od dobra i zadowolenia klienta dbają o swoją kieszeń.

Proponuję Ci pisać w prost specyfikację projektu do konkretnych firm z pytaniem o wycenę integracji. Będziesz wiedzieć na czym stoisz. Myślę, że nie powinien to być drogi interes. 

Na kiedy planujesz start projektu? 


  • 0

Profess

    Nowy użytkownik

  • 14 postów
    • Czas spędzony online: 51m 27s
-1
Neutralna

Napisano 14 sierpnia 2013 - 00:13

#13

Własnie dziś z pewnych względów okazało się, że oficjalnie start nastapi od 1 grudnia ale "prace" trwają, narazie nad koncepcją graficzną oraz nad ustaleniami szczegółów funkcjonalności, w tym właśnie forum.

Sądzę, że na koniec września projekt powinien działać, pewnie jednak jeszcze bez forum, bo chyba nie ma sensu godzić się na dedykowane, bardzo uproszczone lub jakieś php BB, skoro forum ma być bardzo ważnym elementem portalu... Pisać mogę, jednak to wykonawca i dostawca oprogramowania będzie odpowiadał za wdrożenie, stabilność i bezpieczeństwo, więc chyba nie ma mowy o wkroczeniu do akcji innej firmy... :huh:

 

I masz rację, to wygląda na dbanie o swoje interesy, a nie interesy klienta... Nie wiem jak to ugryźć.


  • 0

Profess

    Nowy użytkownik

  • 14 postów
    • Czas spędzony online: 51m 27s
-1
Neutralna

Napisano 14 sierpnia 2013 - 10:08

#14

Staram się wpłynąć na firmę wdrażającą oprogramowanie aby zintegrowali je jednak z IPB i w związku z tym mam pytanie do kolegów, którzy takie integracje mają za sobą - jakie elementy warto i są mozliwe do połączenia.. ? Otrzymałem zapytanie w jakim stopniu chciałbym zintegrować portal z forum IPB.

 

Czy prócz logowania/rejestracji da sie utworzyć wspólne konto i zarządzać nim z jednego CMS-a ? I czy jest mozliwa integracja wyszukiwarki do jednego poziomu wyszukiwania treści, słów, fraz..? Jakie inne funkcjonalności warto połączyć.. ?


 


  • 0

programer

    Stary wyjadacz

  • PipPipPip
  • 135 postów
    • Czas spędzony online: 51m 31s
40
Bardzo dobra

Napisano 14 sierpnia 2013 - 20:10

#15

Staram się wpłynąć na firmę wdrażającą oprogramowanie aby zintegrowali je jednak z IPB i w związku z tym mam pytanie do kolegów, którzy takie integracje mają za sobą - jakie elementy warto i są mozliwe do połączenia.. ? Otrzymałem zapytanie w jakim stopniu chciałbym zintegrować portal z forum IPB.

 

Czy prócz logowania/rejestracji da sie utworzyć wspólne konto i zarządzać nim z jednego CMS-a ? I czy jest mozliwa integracja wyszukiwarki do jednego poziomu wyszukiwania treści, słów, fraz..? Jakie inne funkcjonalności warto połączyć.. ?


 

Wszystko to, co wymieniłeś jak najbardziej jest do zrobienia. Można wiele więcej. Z tym, że nie zlecisz tego byle komu no i wiadomo, że wiązać to się będzie z adekwatnymi kosztami.


  • 0

Profess

    Nowy użytkownik

  • 14 postów
    • Czas spędzony online: 51m 27s
-1
Neutralna

Napisano 15 sierpnia 2013 - 17:54

#16

Wszystko to, co wymieniłeś jak najbardziej jest do zrobienia. Można wiele więcej. Z tym, że nie zlecisz tego byle komu no i wiadomo, że wiązać to się będzie z adekwatnymi kosztami.

Wiadomo, że za darmo się nie zrobi, ważne jest to, ze w ogóle sie da, to już dużo. A czy jesteś w stanie w przybliżeniu określić ile na to trzeba czasu i jaki może być koszt.. ? Jak sądzę niejeden użytkownik integrował jakiś swój vortal z forum IPB, ktoś może sie podzielić doswiadczeniami.. ?


  • 0

HastaQue
0
Neutralna

Napisano 08 czerwca 2014 - 00:02

#17

Polecam IPB, ale MyBB również. Oba oprogramowania są podobne do siebie, lecz mybb trudniejsze do ogarnięcia.


  • 0





Podone tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych