Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Front-end | Back-end


4 odpowiedzi w tym temacie
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Yeoman

    Stary wyjadacz

  • 358 postów
    • Czas spędzony online: 6d 19h 43m 48s
169
Znakomita!
  • LocationKatowice

Napisano 04 kwietnia 2014 - 22:05

#1

Cześć.

 

Chciałbym Was zapytać o zdanie na temat dzielenia pracy na front i back-end.

 

Osobiście uważam to za dobry podzial obowiązków, ale czy na pewno w PL jest to popularne ?

 

Widziałem kiedyś ofertę dla frontend developera który musial znac bardzo dobrze Zenda... Absurd.

 

Co Wy o tym wszystkim myślicie ?

 

Pozdrawiam.


  • 0

2ed58r7.png


Michał

    Stary wyjadacz

  • 301 postów
    • Czas spędzony online: 16d 7h 11m 3s
95
Znakomita!

Napisano 05 kwietnia 2014 - 11:43

#2

No żeby zrobić front-end, to musisz ogarniać też back-end, by wygenerować front. ;)
Moim zdaniem taki podział obowiązków nie ma zbyt dużego sensu zwłaszcza w małych projektach, ale co ja wiem- wszystko pisze sam, na razie nie miałem okazji nikim w taki sposób współpracować.


  • 0

Yeoman

    Stary wyjadacz

  • 358 postów
    • Czas spędzony online: 6d 19h 43m 48s
169
Znakomita!
  • LocationKatowice

Napisano 05 kwietnia 2014 - 11:51

#3

Miałem na myśli podział w firmach :) Sam wiadomo musisz znać więcej niż sam Front.

Pracowałem z początku u ludzi, którzy narzucali mi wszystko od Projektowania graficznego stron do programowania stron back office.

Wszystko szło o małą stawkę jak to na początku, ale czy w firmach powinno tak być ? Nie uważacie że to wyzysk ? Że to źle dla pracownika ? W tej sytuacji ciężko być z czymś na czasie codziennie, zarobki powinny chyba sięgać 20k.

 

A co ja widzę ? Programista za 2-3 tysiące który ma znać html, css, js, php, mysql i dodatkowe jakieś narzędzia.


  • 0

2ed58r7.png


Zimistrz

    Stary wyjadacz

  • 465 postów
    • Czas spędzony online: 14d 2h 42m 38s
116
Znakomita!

Napisano 09 kwietnia 2014 - 10:05

#4
Chciałbym Was zapytać o zdanie na temat dzielenia pracy na front i back-end.

Osobiście uważam to za dobry podzial obowiązków, ale czy na pewno w PL jest to popularne ?

 

Widziałem kiedyś ofertę dla frontend developera który musial znac bardzo dobrze Zenda... Absurd.

 

W polsce określenie "frontendowiec" nie ma żadnego przełożenia na realne znaczenie tej specjalizacji. To projektant i programista od i do wszystkiego.

Poza tym, przy stronkach za kilkaset podział ról na front/back_end, dizajnera i specjalisty od UX wymagałoby łupania takich stronek po kilka na dzień aby każdy mógł przez weekend odreagować przy dobrym alko. W związku z czym moim zdaniem frontendowiec to gość którego zadaniem jest również wymiana żarówek i szkolenie z obsługi worda :)

 

Odpowiedni podział ról jest i będzie u nas rzadkością, a do tego tylko w firmach które mogą sobie na to pozwolić. Może jeszcze w startupach - ale tylko na drodze wyjątku, bo przecież wyjątek od wszechrzeczy istnieć w końcu musi.

Specjalizacja tego typu występuje już od wielu lat na rynku US - z którego wzorce nieumiejętnie są przekładane na rynek europejski - a do którego przyrównując, polski rynek usług i specjalizacji IT można umiejscawiać między kartoflami i rzepą.

 

ps. Taki rynek zgotowali sobie sami wykonawcy przymując zlecenia po cenach dumpingowych gdzie robić musieli wszystko pod klucz, natomiast piejąc w sieci jak to źle jest. A że w polsce trzeba być specjalistą od wielu rzeczy na raz, stąd raz na kwartał czytuję przy kawce ogłoszenia o pracę w branży IT śmiejąc się z pracodawców do rozpuku.

 

pps. polecam zerknąć na goldenline. Temat omówiony z każdej strony.


  • 1

unbreak

    WT Elite

  • 1 937 postów
    • Czas spędzony online: 27d 8h 43m 36s
506
Znakomita!
  • Location/home/unbreak

Napisano 09 kwietnia 2014 - 10:32

#5

cheers.gif


  • 0

webDeveloper






Podone tematy Collapse

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych