Skocz do zawartości

przemoo83

Rejestracja: 12 gru 2014
Poza forum Ostatnio: wrz 14 2016 08:08
-----

#12965 Prezentacje produktowe z opisem funkcji

Napisane przez przemoo83 w 31 maj 2016 - 14:37

O widzisz brakowało mi tej frazy pod którą mogę szukać rozwiązań. 'Points of interest' zwraca fajne wyniki. Do tego jeszcze jakieś fajne bajery wizualne i może coś z tego będzie:)

Ciekawe tylko czy uda mi się osiągnać taki efekt "zakotwiczonej" łamanej linii, która prowadzi od danego punktu do okienka z opisem...


 • 1


#12904 Cena postawienia sklepu internetowego/bloga

Napisane przez przemoo83 w 14 maj 2016 - 22:57

To ja może przytoczę pewną historyjkę. Była sobie pewna firma meblowa, która zapragnęła mieć nowoczesny sklep na miarę czasów. RWD, pozycjonowanie, fresh design itd. Mój znajomy który łyknął ten projekt zaprosił mnie do niego żeby koordynować pracę programistów. Z briefu który został spisany z klientem wynikało że będzie to raczej 'piece of cake'. Według wstępnych wytycznych zdecydowaliśmy się na Prestashop. Finalnie było do zamieszczenia 12 000 produktów. Żaden problem, zleciliśmy to 2 studentom z którymi już kiedyś współpracowaliśmy. Grafik dopasował motyw Presty do identyfikacji wizualnej klienta.  Klient zatwierdził. No to działamy, teraz powinno być z górki. Nic bardziej mylnego. Pytasz jak to wygląda gdy klient posiada gotowy template, domene i serwer www? Nasz klient posiadał serwer, domenę i projekt, który zatwierdził. I co z tego. Finalnie i tak wywalił cały projekt do góry jajami. Nie chce mi się tego opisywać ale finalnie okazało się że ten cały brief można o kant dupy potłuc. Cały projekt trwał ok 1 rok (czyt. 12 miesięcy). Po drodze okazało się że wszystkie produkty mają mieć podgląd 3d ( no bo co to za problem). Praktycznie każdy element interfejsu został przebudowany pod wytyczne klienta. Nie muszę chyba dodawać jak się burzyli jak im przedstawiliśmy dodatkowe koszty. Mieliśmy przy tym projekcie na przestrzeni tych 12 miesięcy ponad 20 front i back endowców. Nie dziwię się im że przychodzili i odchodzili bo kasa była taka sobie a roboty było w przysłowiowy ch*j. Pod koniec projektu sam klepałem kod dla tego sklepu bo nie było już kim tego robić. To jest na prawdę bardzo pobieżnie przedstawiona historia ale piszę ją żebyś miał świadomość pewnych zależności. Klient ma w nosie to jaki nakład pracy dla niego wykonasz. Dla niego liczy się korzyść biznesowa. Dla Ciebie technicznie to może być konfigurowanie szablonu i ogólnie całego cms-a ale klient ma to gdzieś. On chce gotowy produkt który zwróci mu koszty inwestycji. Ma być ROI i koniec :P. Nie myśl nigdy w ten sposób że przyjdziesz do klienta i zrobisz dobrą programistyczną robotę a on Ci będzie za to wdzięczny. Zastanów się za to jak wykorzystać wiedzę, którą posiadasz tak aby Twój zleceniodawca miał z tego finansowe korzyści w biznesie który prowadzi.  To taka krótka historyjka :P  a wracając do Twojego pytania:

 

Jak to wygląda w przypadku gdy klient posiada gotowy template, domene i serwer www a od nas wymaga jedynie zainstalowania cms (na przykład WordPress), skonfigurowania szablonu i ogólnie całego cms pod ok. 1000 produktów?

może się okazać że klient faktycznie potrzebuje tego co pisze ale przygotuj się też na taką opcję jaka opisałem powyżej. W takim wypadku jak się domyślasz to nie jest robota na parę godzin B)


 • 2


#12896 [Problem] Brak themes.php, plugin-install.php, update-core.php - jakieś porady?

Napisane przez przemoo83 w 13 maj 2016 - 13:09

A nie lepiej po prostu od zera wgrać pliki i postawić nową bazę? Autoinstalatory to zło wcielone. Cholera wie co tam poszło nie tak.


 • 1


#12888 CMS do sprzedaży biletów na event

Napisane przez przemoo83 w 12 maj 2016 - 08:22

Ja kiedyś potrzebowałem skrytptu bookingowego i trafiłem na nich: https://www.phpjabbe...booking-scripts

Finalnie nic nie kupiłem więc nie wiem czy to coś warte ale możesz zerknąć.


 • 1


#12835 Katalog __macosx w przypadku templatek stron

Napisane przez przemoo83 w 28 kwiecień 2016 - 08:42

Możesz to olać. Jeśli developer pracował na Macu i na tym systemie zapisał projekt w postaci archiwum ZIP to jak go rozpakujesz pod Windowsem to zobaczysz właśnie ten folder. To są jakieś metadane które Mac OSX dodaje do archiwum. Wydaje mi się że jak wypakujesz to na Mac-u to w ogóle nie zobaczysz tego folderu. 


 • 2


#12822 HTML, CSS, JS czy może PHP a może webdesign?

Napisane przez przemoo83 w 21 kwiecień 2016 - 10:08

Pytanie bardziej do freelancerów czyli osób, które po trochu zajmują się wszystkim. Macie jakieś preferencje co do danego etapu tworzenia aplikacji/strony? Co sprawia Wam największą frajdę a co Was drażni i jak najszybciej chcielibyście juz to zakończyć? Pytanie dobre do ankiety ale widzę że tu tylko 3 pytania można dodać więc to olałem. Przychodzą mi do głowy takie kategorie. Jak ktoś ma inne pomysły to piszcie tak jak Wy to widzicie:

 1. Webdesign - wszystko co związane z zaprojektowaniem witryny i towrzeniem plików .psd
 2. HTML - kodowanie struktury, odpowiednia semantyka kodu
 3. CSS - wygląd, pod to podchodzi też RWD
 4. JS - zachowanie, również wszystkie biblioteki typu jQuery
 5. PHP - backend, oczywiście również bazy danych
 6. Optymalizacja - pod tym pojęciem rozumiem np. minifikowanie skryptów ale również optymalizację SEO

Dla uproszczenia skala 4 stopniowa:

1 - nienawidzę

2 - jak muszę to robię

3 - nie przeszkadza mi

4 - lubię

5 - bardzo lubię

Ja jako koder-hobbysta wypowiem się pierwszy :)

Webdesign - 1 (nie umiem i nawet się nie zabieram)

HTML - 3 (nie przeszkadza mi ale mam problem z implementacją specyfikacji czasami)

CSS - 4 (nawet ok - czasem bywa miło)

JS - 5 (mimo że nie do końca ogarniam to wprost uwielbiam klepać skrypty w js - mega frajda)

PHP - 2 (jak muszę to coś robię - wole nie tykać bo się tego boję :P )

Optymalizacja - 1 (straszny ból dupy ale niestety trzeba)


 • 1


#12775 Kuriozalne oferty pracy z branży IT

Napisane przez przemoo83 w 07 kwiecień 2016 - 10:28

Pewnie od czasów kiedy unbreak aplikował nie aktualizowali oferty :)

Jest to możliwe :P ja obstawiam, że im te wymagania pisał jakiś developer żyjący pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku. Potem gość umarł i nie miał im kto tego zaktualizować. Teraz bezmyślnie kopiują bo nie rozumieją co tam jest napisane gdyż ta wiedza umarła wraz z nim :lol:


 • 2


#12763 pgwSlider.js - zmiana obrazków miniatur (mobilna wersja) na input["radio...

Napisane przez przemoo83 w 06 kwiecień 2016 - 23:44

Najprościej chyba jakiś skrypt do tego napisać ale jak ma być przede wszystkim na mobilne to lepiej i wydajniej w samym CSS. Bazując na podstawowym przykładzie można taki trick zrobić:

https://jsfiddle.net...moo83/erqnfco1/

@media only screen and (max-width: 480px) {
  ul.ps-list li > img, ul.ps-list li a > img {
    display: none;
  }
  ul.ps-list li > span, ul.ps-list li a > span{
   display: block;
   width: 5px!important;
   height: 5px;
   border-radius: 50%;
   color: transparent;
  }
 }

Wtedy zaznaczanie aktywnego zdjęcia działa bo zostawiasz oryginalny element <span>. No ale jak to ma być radio button to nie widzę innej opcji jak podmienić to w JS.


 • 1


#12762 Maindfuck z Reactem

Napisane przez przemoo83 w 06 kwiecień 2016 - 22:20

A to nie jest czasem JSX? Czyli ten preprocesor dzięki któremu JS wygląda trochę bardziej XML-owo?


 • 1


#12735 Awaria w firmie hostingowej 2be.pl

Napisane przez przemoo83 w 25 marzec 2016 - 12:28

Wiedzialem, ze to wrzucisz :D Sekciarzu LH.pl :D

Ja właśnie szukam nowego hostingu i po tym artykule chyba ich wypróbuję:) z drugiej strony gdzie może być gorzej niż na home.pl? :P


 • 1


#12728 Narzędzie do automatyzacji mailingu z możliwością podpięcia własnego SMTP

Napisane przez przemoo83 w 24 marzec 2016 - 09:06

Dedykowanych narzędzi nie znam. Chyba w tym Anomailu było coś co pomagało to sprawdzać o ile pamiętam. Poza tym sprawdzam np. domenę z której wychodzi mail w takich serwisach jak ten  http://www.anti-abus...ulti-rbl-check/


 • 1


#12683 Landing Page a One Page

Napisane przez przemoo83 w 14 marzec 2016 - 13:30

 Możecie mi poradzić czy mój projekt zalicza się do LP czy jest to jedynie zwykła stronka oraz jak powinno się projektować/kodować LP?

Co do różnic to już unbreak wyżej wyjaśnił. A co do tego jak projektować to generalnie wartość Landing Page moim zdaniem powinno się mierzyć współczynnikiem konwersji. Jego głównym zadaniem jest "przekonanie" usera żeby wykonał jakąś żądaną akcję (najczęściej jest to wysłanie formularza, zapisanie do newslettera a czasem złożenie zamówienia). Dlatego najczęściej landing page są onepagerami bo ich zadaniem nie jest dostarczenie kompleksowych informacji. One mają przyciągnąć uwagę, zainteresować i sprawić, że "chce się więcej". Dlatego ważna jest tu oprawa graficzna, duże zdjęcia, atrakcyjne animacje. Co więcej trzeba userowi ułatwić tę konwersję więc dobrze dać w kilku wyraźnych miejscach buttony CTA. Raczej standardem też jest zamieszczenie formularza kontaktowego. To tak po krótce co do projektowania. Co do kodowania to chyba nie ma jakichś ustalonych standardów poza tym, że w tych czasach bezwzględnie musi być mobile friendly i nie mówię tylko o RWD ale powinna być zoptymalizowana żeby śmigała gładko na telefonach bo z nich jest mnóstwo odwiedzin i potencjalnej konwersji (która może nie zaistnieć jak strona się zwiesi przy ładowaniu). Raczej też nie ma potrzeby stawiania takich stron na CMS-ach bo rzadko jest potrzeba większego aktualizowania treści.


 • 2


#12596 Studia a praca jako front-end?

Napisane przez przemoo83 w 25 luty 2016 - 16:20

To ja może od innej strony bardziej jako 'zatrudniający'. Nie robię tego osobiście ale widzę jak to przebiega u nas. Mamy spory dział programistyczny (akurat nie Webowy tylko .NET ale zasady są podobne). Rekrutacja na programistów jest u nas w zasadzie ciągła. Kiedyś jak firma była mniejsza i rekrutowali sami szefowie działów to w naszej firmie miał szanse każdy kto był po prostu dobry w tym co robi. Chłopakom się nawet nie chciało czytać CV wiec zapraszali grupowo kandydatów i dawali im kilka zadań. Po godzinie wiedzieli kto się nadaje a kto nie. Z tamtych czasów został nam np. jeden z głównych programistów-automatyków. Koleś jedynie po technikum ale genialny fachowiec. Potem jak firma trochę urosła i przekroczyła 100 osób rekrutacja stała się zbyt pracochłonna. Powstał więc 3-osobowy dział HR, który rekrutuje wg wytycznych kierowników innych działów. No i tu definitywnie skończyły się dobre czasy dla ludzi bez studiów. Babki z HR mają gdzieś tam na karteczce napisane "wymagania: wykształcenie wyższe" i nie przepuszczą nikogo kto tego nie spełnia. Same nie mają kompetencji żeby ocenić umiejętności więc ślepo wypełniają "rozkazy". Na obecnym etapie u nas nawet dobry fachowiec nie ma szans na pracę jeśli nie ma studiów bo jego CV utknie w dziale HR (a dokładnie w koszu na śmieci pani Ani). Jedyna szansa jaką widzę dla takiej osoby bez studiów to jakieś imponujące portfolio. Wtedy mógłby się przebić bo pani Ania jak coś takiego zobaczy to dla pewności zaniesie CV do szefa programistów a ten się od razu pozna na dobrej robocie. 
Wersja TL;DR w punktach:

1. Nie trzeba mieć studiów ale jak ich nie masz to łatwiej znaleźć pracę w mniejszej firmie

2. Jeśli bez studiów ciężko Ci znaleźć pracę to nie załamuj się bo może problem nie leży w Twoich umiejętnościach tylko w słabej sile przebicia (dział HR) - zbuduj portfolio

3. Jak możesz to zrób chociażby tego licencjata z informatyki. Będzie Ci łatwiej dostać pracę (co nie znaczy że się w niej utrzymasz). Poza tym w niektórych firmach (np. u nas tak jest) nie awansujesz na stanowisko kierownicze bez wyższego wykształcenia.

 

Chętnie się sam dowiem jak to wygląda w branży stricte web-developerskiej.


 • 3


#12575 Gulp + Saas

Napisane przez przemoo83 w 24 luty 2016 - 11:06

Mieliście tak kiedyś, że konsola nie wyrzuca żadnych błędów a Saas sie nie kompiluje do css? Inne taski typu uglify czy lint działają bez zarzutu. Wszystko wygląda ok więc o co kaman?

gulp.task('sass', function() {
  return gulp.src('scss/*.scss')
    .pipe(sass())
    .pipe(gulp.dest('css'));
});

2h58ux0.png


 • -1


#12517 Responsywność ze skomplikowanym przemieszczeniem

Napisane przez przemoo83 w 16 luty 2016 - 16:47

Mam taki dylemat. Jest sobie grid z dwoma kontenerami. W jednym z nich jest nawigacja. Potrzebuję poniżej pewnej rozdzielczości całą nawigację przenieść do drugiego kontenera i trochę inaczej ją poukładać. Zrobiłem to tak jak wydawało mi się najprościej czyli w htmlu są 2 'klony' tej nawigacji z różnymi stylami i w zależności od rozdzielczości jedna  ma display 'hidden' a druga 'block'. Wszystko działa ok ale przyszła refleksja...czy tak to się robi? Bo trochę to dziwnie wygląda. Zduplikowany content itd. No ale chyba nie ma innej opcji bez użycia JS? 


 • 1